Identifikované děti, které jsou nabízené k adopci, pocházejí z dětských domovů na jihu a východě Ukrajiny. Do Ruska byly zavlečeny při okupaci tohoto území.
Analytik Pavel Havlíček uvedl, že jsou představená obvinění záminkou k vytvoření monstrprocesu, který má vyslat jasný signál směrem dovnitř do Ruska i na mezinárodní půdu.
Ruští okupanti nutili ukrajinské učitele v Chersonu vyučovat šestileté děti o nově vznikající unii Běloruska, Ruska a Ukrajiny, říká právnička Natalia Ochotnikova.
Ruský režim násilně deportoval obyvatele z anektovaných území na Ukrajině, uvádí nová zpráva organizace Amnesty International, jejíž pracovníci vyslechli svědectví 88 ukrajinských obyvatel.
O menšině Ujgurů, kteří jsou protiprávně drženi v převýchovných táborech, nepadlo na 20. sjezdu Komunistické strany Číny jediné slovo. Jejich utlačování však pokračuje.
Na východě Ukrajiny operuje i český analytik, kriminolog a člen spolku Team for Ukraine Petr Pojman. Ten navštívil i nedávno osvobozené město Izjum, ve kterém bylo objeveno 440 provizorních hrobů.
Řidič Claude Muhayimana je prvním „obyčejným“ občanem, který byl souzen ve spojitosti s genocidou Tutsiú. Obhájci oznámili, že se proti verdiktu odvolají.
Sajf Islám Kaddáfí v neděli oficiálně oznámil kandidaturu do voleb hlavy státu, které by se měly konat 24. prosince. Čelí přitom obvinění ze zločinů proti lidskosti při potlačování povstání.
Předseda výboru a senátor Omar Aziz uvedl, že report ve středu doručí na generální prokuraturu. Hlava státu odmítá, že by se dopustila něčeho špatného, a prohlásila, že je „vina absolutně ničím“.
Soudci dospěli k závěru, že válku proti drogám nelze považovat za legitimní vymáhání práva. Na Filipínách bylo podle oficiálních statistik zavražděno na 6000 převážně chudých uživatelů drog.
Fujimori se dosud hájil tím, že nedobrovolně ke sterilizacím došlo pouze v ojedinělých případech v důsledku „nadšení“ lékařů. Zákrok v 90. letech podstoupilo zhruba 300 tisíc žen a 22 tisíc mužů.
Československý generál a profesor mezinárodního trestního práva Bohuslav Ečer se už za druhé světové války stal členem nově zřízené komise Spojených národů pro vyšetřování válečných zločinů.
Byl v koncentračním táboře Stutthof nedaleko Gdaňsku jako dozorce od srpna 1944 do dubna 1945. Při plnění svých povinností „usnadnil zákeřné a příšerné usmrcování zejména židovských vězňů“.
V tisícovkách případů se muži ve věku 56 a 42 let údajně podíleli na mučení a tělesném týrání, Generální státní zastupitelství je nechalo zatknout v úterý v Berlíně a spolkové zemi Porýní-Falc.
„Anděl smrti" - tak argentinský deník La Nación nazval jednoho ze dvou mužů, kteří podle soudu spáchali zločiny proti lidskosti. Před soudem celkem stanulo 54 lidí - 29 z nich dostalo doživotí.
Systematické zatýkání, mučení i zabíjení oponentů syrského režimu, takové informace údajně vyplývají z vládních dokumentů vyvezených ze Sýrie. Jde o zhruba 600 tisíc stran dokumentů, které se ze země podařilo propašovat.
V Severní Koreji se odehrávají hrůzné zločiny proti lidskosti a tamní režim by se za ně měl zodpovídat před Mezinárodním trestním soudem. V dnes zveřejněné zprávě to uvedla vyšetřovací komise OSN pro Severní Koreu, která porušování lidských práv v KLDR přirovnala ke zvěrstvům z éry nacismu a doporučila, aby před soudem stanul i severokorejský vůdce Kim Čong-un.