Únosci 17 Američanů na Haiti požadují 17 milionů dolarů. Vyjednávání může trvat i několik týdnů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal v úterý list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel.

Port-au-Prince Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haitský policista stojí před zdí s obrázkem zavražděného prezidenta

Haitský policista hlídkující před zdí s obrázkem zavražděného prezidenta. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti, napsal list. Bílý dům uvedl, že politikou Spojených států je s únosci nevyjednávat.

Na Haiti unesli skupinu asi 17 lidí, včetně dětí. Ozbrojený gang ji přepadl cestou na letiště

Číst článek

„Usilujeme o propuštění bez zaplacení výkupného. To je první krok. Přiznejme si upřímně, že když jim dáme požadované peníze, tak je použijí na další zbraně a munici,“ uvedl ministr Quitel. Stejný postup podle něj vláda zvolila v dubnu, kdy stejná skupina unesla pět kněží, dvě jeptišky a tři jejich příbuzné. Výkupné tehdy zaplatili jen za dva kněží, ale všichni byli na konci měsíce propuštěni, připomněl Quitel.

Cesty na Haiti

Americký prezident Joe Biden dostává informace o průběhu operace, uvedla v úterý jeho mluvčí Jen Psakiová. Dodala, že oficiální politikou USA je s únosci nevyjednávat. FBI a americké velvyslanectví spolupracují s haitskými úřady na záchraně skupiny. Psakiová řekla, že americké úřady nedoporučují svým občanům cestovat na Haiti.

Útok nožem na britského poslance označila policie za teroristický čin

Číst článek

Únosy jsou na Haiti se sílící politickou a ekonomickou krizí stále častější. Od ledna do srpna bylo v tomto karibském státě uneseno nejméně 328 lidí, píše AP s odvoláním na statistiky haitské policie. Podle místní neziskové organizace CARDH ozbrojenci od začátku roku zorganizovali nejméně 628 únosů. Skupina 400 Mawozo, která stojí i za posledním únosem, se od května specializuje na hromadné únosy autobusů a aut.

Demonstrace motorkářů

Proti násilí zločineckých skupin vypukly v pondělí v hlavním městě i dalších oblastech Haiti protesty. V úterý v Port-au-Prince demonstrovaly stovky motorkářů. Část z nich se shromáždila před rezidencí premiéra, kde je rozehnala policie.

Podle zprávy kanceláře OSN na Haiti tamní gangy dodržovaly jisté příměří v unášení lidí asi tak dva týdny v červenci po vraždě prezidenta Jovenela Moïseho, jehož zastřelilo v noci v jeho domě komando kolumbijských žoldnéřů. Zatím není jasné, kdo si tento zločin objednal. Země se kromě ekonomické krize potýká i s politickou krizí a dlouhodobě s protivládními protesty. Zavražděný prezident od ledna 2020 vládl pomocí dekretů, protože se kvůli násilnostem a nepokojům nekonaly volby.

Další „příměří“ vyjednaly místní úřady se soupeřícími gangy v srpnu, aby přes jimi ovládané území mohly projet humanitární konvoje. Nejchudší americkou zemi totiž postihlo další zemětřesení, které si vyžádalo na 2250 obětí a skoro 13 tisíc zraněných, 329 osob je stále pohřešovaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme