Gangy využívají jako informátory chlapce, kteří jsou cvičeni v používání zbraní a nasazováni do střetů proti policii. Dívky jsou podle svědectví znásilňovány, nuceny vařit a uklízet členům gangu.
Vláda ve čtvrtek prodloužila výjimečný stav ve zmíněné oblasti hlavního města do 3. dubna. Momentálně platný zákaz nočního vycházení by měl podle dnešního oznámení trvat do pondělka.
Zatím poslední velký bezpečnostní incident se odehrál o víkendu, kdy při útěku několika tisíc vězňů z největší věznice v Port-au-Prince zemřelo podle agentury AFP nejméně deset lidí.
Rozhodnutí organizace je reakcí na událost z pátečního odpoledne, kdy ozbrojení muži vnikli do nemocnice, z operačního sálu vyzvedli postřeleného muže a zabili ho střelou do hlavy.
Podle agentury byla na místě v době výbuchu asi stovka lidí. Podle agentur EFE a AP se snažili z havarovaného vozu odčerpat pohonné hmoty. Kromě 50 obětí jsou do nemocnic rozváženi i další zranění.
„Usilujeme o propuštění bez zaplacení výkupného. To je první krok. Přiznejme si upřímně, že když jim dáme požadované peníze, tak je použijí na další zbraně a munici,“ uvedl ministr Quitel.
Násilí a únosy nejsou v této chudé karibské zemi neobvyklé, i místní úřady ale překvapilo, že tentokrát jde o tak velkou skupinu. V posledních dvou měsících navíc frekvence únosů na Haiti zesílila.
V nemocnicích zůstavají i nezranění lidé. Jsou bez střechy nad hlavou a nemají kam jít. Kvůli tomu nemocnice postrádají lůžka. Někteří zůstávají na jejich dvorech. Chybí i pitná voda.
Bilance se od pondělí zvýšila o pět stovek obětí, záchranáři ale dál pokračují v prohledávání trosek budov. Poškozených nebo zničených domů je přitom na 60 000.
Zemětřesení v sobotu udeřilo kolem 08.30 místního času, přičemž ohnisko bylo v hloubce asi deseti kilometrů a epicentrum poblíž města Les Cayes, asi 150 kilometrů západně od metropole Port-au-Prince.
Úřady uvedly, že zničeno bylo 949 domů, sedm kostelů, dva hotely a tři školy. Dalších 732 domů, jedno vězení, tři zdravotnická centra a sedm škol jsou poškozené.
Pro některé byl zkorumpovaným vůdcem, pro jiné reformátorem. Vražda haitského prezidenta ale zasáhla celou zemi, která se v posledních měsících potýká se stupňujícím se násilím.
„Je to náročné i fyzicky. Stalo se, že když mi ve čtyři ráno zazvonil telefon, únavou jsem se prostě rozplakala,“ popisuje slovenská lékařka, která se vrátila z mise v násilím zmítaném Haiti.
Protesty na Haiti propukly v důsledku rostoucích cen potravin a paliva a obvinění vlády z korupce. Prezident odvolal svou účast na zasedání Valného shromáždění OSN ve snaze situaci uklidnit.
Šéfinspektor Ralph Stanley Brice místnímu listu Le Nouvelliste řekl, že vězni původně opustili své cely kvůli sprchování. Policie už zahájila vyšetřování hromadného útěku.
Na severu země se zřítilo několik domů i část kostela, nejhůře zasažené ovšem bylo hlavní město Port-au-Prince. Epicentrum otřesů leželo v moři pouhých 19 kilometrů od hlavního města.
Stovky obyvatel Haiti demonstrovaly proti politice Donalda Trumpa, jehož vláda omezila možnosti Haiťanů získat pracovní vízum. Kvůli protestu musela být uzavřena ambasáda v Port-au-Prince.