Haiti kvůli násilnostem prodloužilo nouzový stav. Důvodem je snaha ‚znovu zavést pořádek‘
Haitská vláda ve čtvrtek o měsíc prodloužila výjimečný stav, který platí kvůli násilnostem v regionu zahrnujícím metropoli Port-au-Prince. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na úřední věstník. Na chudém karibském ostrově minulý týden vypukla vzpoura několika zločineckých gangů, které se spojily ve snaze svrhnout vládu premiéra Ariela Henryho, jenž stále pobývá v zahraničí. Spojené státy Henryho vyzvaly, aby provedl změny ve vládě.
Úřady původně vyhlásily výjimečný stav v neděli v departementu Ouest, který se rozkládá kolem hlavního města. Reagovaly tím na násilnosti, které s cílem sesadit vládu rozpoutaly místní gangy. Ty minulý týden začaly přepadat policejní stanice a několik policistů zabily.
Vnikly rovněž do dvou největších vězení v zemi, odkud pustily na svobodu asi 4000 vězňů. Obsadily hlavní silniční tahy a neúspěšně se pokusily získat kontrolu nad mezinárodním letištěm.
Vláda Haiti vyhlásila výjimečný stav v Port-au-Prince. Gangy ovládají už zhruba 80 procent hlavního města
Číst článek
Vláda ve čtvrtek prodloužila výjimečný stav ve zmíněné oblasti do 3. dubna. Důvodem je podle kabinetu snaha „znovu zavést pořádek“ a „dostat situaci pod kontrolu“. Momentálně platný zákaz nočního vycházení by měl podle čtvrtečního oznámení trvat do pondělka.
Země je i ve čtvrtek po vlně nočních útoků paralyzovaná, píše agentura AP. Podle ní kvůli nové vlně násilí ze strany zločineckých gangů zemřely desítky lidí, mnozí z nich také v řadách policie. Utéct z domovů muselo na 15 000 lidí.
Provozovatel největšího přístavu v hlavním městě Port-au-Princ oznámil, že pozastavuje své aktivity kvůli „sabotážím a vandalismu“. Fungování přístavu je klíčové pro zásobování hlavního města.
Hovor s Blinkenem
Americký ministr zahraničí Antony Blinken v telefonátu s premiérem Henrym vyzval k urychlení změn, které by učinily haitskou vládu více inkluzivní. Podle agentury Reuters o telefonátu hovořil na veřejné konferenci vysoký úředník ministerstva Brian Nichols. USA ale popřely informace tisku, že chtějí, aby Henry odešel z čela vlády.
Španělská verze webu televize CNN ve čtvrtek napsala, že cílem gangů se staly také nemocnice a další zdravotnická zařízení, z nichž některá vyhořela.
V metropolitní oblasti podle stanice funguje v současnosti jediná nemocnice, která od začátku nepokojů ošetřila přibližně sedm desítek postřelených lidí.
Násilnosti vypukly v době, kdy byl premiér Henry na návštěvě Keni. Africkou zemi již opustil, v současnosti ale podle agentury Reuters pobývá v Portoriku a není schopen či ochoten se vrátit do své země.
Americký deník Miami Herald ve středu informoval, že se jej USA snaží přimět, aby souhlasil s vytvořením přechodné vlády a rezignoval. Bílý dům tuto informaci odmítl. USA stejně jako některé další země vyzvaly své obyvatele, aby kvůli násilnostem Haiti opustili.