Žitava má ohledně dolu Turów stále pochyby. Podle starosty nebyla saská vláda dost aktivní
Saské město Žitava zůstalo podle starosty Thomase Zenkera osamocené se svými pochybami o polském hnědouhelném dole Turów poté, co Česká republika a Polsko urovnaly spor o dopadech těžby. Vyjádření Zenkera, jehož město s přibližně 26 000 obyvateli leží hned za polskými hranicemi v bezprostřední blízkosti dolu, přinesla rozhlasová stanice Radio Lausitz.
Premiéři České republiky Petr Fiala a Polska Mateusz Morawiecki ve čtvrtek po měsících vyjednávání podepsali mezistátní dohodu, která počítá s náhradou ve výši 45 milionů eur, tedy zhruba 1,08 miliardy korun, pro českou stranu za škody způsobené těžbou v dole.
Fiala a Morawiecki podepsali dohodu o Turówu. Polsko zaplatí 45 milionů eur, Česko stáhne žalobu
Číst článek
Polsko se také zavázalo k dostavbě podzemní stěny, která má zabránit odtoku podzemních vod z českého území. Praha zase počítá s tím, že stáhne žalobu na Varšavu u Soudního dvora EU.
Starosta Žitavy Zenker po zveřejnění dohody vyčetl saské vládě, že nebyla ve věci aktivní a nevzala dost vážně obavy místních obyvatel. Ty se týkají třeba toho, že při plánovaném rozšiřování dolu směrem k česko-polské hranici by podle jedné studie mohlo celé saské město klesnout až o metr.
Skupina PGE, které důl i zdejší elektrárna patří, chce v Turówu těžit až do roku 2044. Důl plánuje postupně rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky sousedů. V oblasti kvůli tomu opakovaně demonstrovali aktivisté z trojice zemí.