Kontejnery vedle prolézaček. Turci po zemětřesení hlasovali v provizorních volebních místnostech
Obvykle volí ve zdejší škole, nyní se Turci z města Antakya sešli jen na jejím dvoře. Svoje hlasy do prezidentských a parlamentních voleb odevzdávali v provizorních volebních místnostech v přistavených kontejnerech. Školu totiž na začátku února značně poškodilo silné zemětřesení, které celou oblast zasáhlo. Výsledky voleb ukazují, že ani nespokojenost s reakcí úřadů a vlády ale pozici Recepa Tayyipa Erdogana neoslabila.
Popraskané zdi, chybějící střecha, a hlavně zákaz vstupu kvůli nebezpečí zranění. Tak aktuálně vypadá škola v centru zdevastovaného města.
„Přijeli jsme s rodinou jen kvůli volbám. Dneska se zase vracíme do Antalye, kde jsme si pronajali byt. Ale brzy se sem vrátíme. Sem domů. I když jsme o všechno přišli,“ líčí reportérovi Radiožurnálu Ilham. „Dům je pryč, práce je pryč, půlka známých při zemětřesení zemřela,“ doplňuje.
Před provizorními volebními místnostmi v přistavených kontejnerech se tvoří dlouhé fronty. Jedním z hlavních témat politických kampaní bylo právě i ničivé zemětřesení, které zabilo přes padesát tisíc lidí.
Jen pár desetin od padesáti procent. Erdogan těsně nezískal většinu v prvním kole prezidentských voleb
Číst článek
„Zemětřesení změnilo hodně. Nikdo nám sem nepřijel pomoct, nic se tu dlouho nedělo, a lidé to viděli. Dusili v sobe vztek,“ popisuje Yudum, mladá obyvatelka Antakye, která jde letos k volbám poprvé. „Podle mě ta zkušenost všechno změní, a myslím, že to hodně ovlivní volby.“
Volební výsledky nicméně naznačují, že se její předpověď nevyplní. Oproti očekávání v postižených oblastech Erdogan příliš neztratil.
V prezidentských volbách vede nad opozičním kandidátem Kemalem Kılıçdaroğluem o zhruba pět procentních bodů. Většinu hlasů ale v prvním kole nezískal, Turci tak půjdou k urnám opět za čtrnáct dnů.