OBRAZEM: Spousta tureckých voličů nezažila nikoho jiného než Erdoğana. Přesto podporují jeho oponenta

Turecko čeká napínavá neděle. Po dvaceti letech u moci může prezident Recep Tayyip Erdoğan skončit v opozici. Napovídají to poslední předvolební průzkumy. Kandidát opozice podle nich vede o pět až šest procentních bodů. „Už tak před deseti lety jsme se rozhodli změnit tenhle systém a vyměnit prezidenta. Ale v demokracii rozhoduje většina, a tak jsme zatím neuspěli,“ přibližují voliči opozice. V Ankaře natáčel rozhlasový zpravodaj Štěpán Macháček.

Reportáž Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

20230512_182223_230513-105738_kth.jpg

Při posledním předvolebním mítinkem opozičního prezidentského kandidáta Kemala Kiliçdaroğlua zaplnili jeho stoupenci náměstí a několik okolních bulvárů | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Při posledním předvolebním mítinkem opozičního prezidentského kandidáta Kemala Kiliçdaroğlua zaplnili jeho stoupenci náměstí a několik okolních bulvárů. Vše je tady organizované, policisté prohledávají tašky, aby nikdo nepronesl nic nebezpečného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Už tak před deseti lety jsme se rozhodli změnit tenhle systém a vyměnit prezidenta. Ale v demokracii rozhoduje většina, a tak jsme zatím neuspěli. Teď ale věříme, že v roce stého výročí republiky se nám to povede,“ říká paní Nihan. Je architektka z Ankary a na mítink přišla s manželem Selimem.

Tureckému volebnímu systému a výsledkům věří, i když volby vyhraje druhý tábor. Letos ale prý konečně vyhrají oni.

„Máme trochu obavy, že když Erdoğan nevyhraje, bude dělat problémy, ale taky věříme, že když k tomu dojde, že se Turci proti tomu sjednotí. A my jsme u volebních uren velmi zodpovědní,“ dodává paní Nihan.

Na mítinku je také řada velmi mladých lidí. Jsou to prvovoliči. Ti za svůj život v čele země nikoho jiného než Recepa Tayyipa Erdoğana nezažili.

Mizí lidská práva

„Současný prezident řídí zemi sám jen podle svých představ a všechno se zhoršuje. Je to tu dnes jako ve středověké Evropě, vládne nám náboženství. Mizí svobody a lidská práva. Proto máme rádi Mustafu Kemala Atatürka, zakladatele Turecka,“ říká student lycea Burak.

Je tu se svými dalšími dvěma spolužáky. „Pokud tyhle volby prohrajeme, máme tu nejspíš do tří měsíců šaríu. A to nechceme. Chceme si užívat své mládí, jako mladí lidé v Evropě,“ vysvětluje.

26:22

Erdogan je překážkou pro rozvoj Turecka, soudí mladí lidé. Nadcházející volby v Turecku budou velmi těsné

Číst článek

Jeden pán tu uprostřed mítinku prodává simity, tureckou obdobu preclíků, a další pak o kousek dál dělá byznys s tureckými vlajkami a podobiznami zakladatele moderního Turecka Mustafy Kemala Atatürka.

„Tyhle volby jsou extrémně důležité. Cítím, že hlavně ženy se za téhle vlády netěší rovnoprávnosti,“ říká Zejnep a vypomáhá si internetovým překladačem v mobilním telefonu. „A také ceny jsou strašně vysoké. Zemětřesení nezvládnuté. Kemal by byl rozhodně lepší prezident,“ dodává.

Lidé tady na posledním opozičním mítinku věří, že tyhle volby skutečně změní vedení i směřování jejich země. Tuší sice, že to nebude bez problémů. Jsou ale odhodlaní změnu dotáhnout do konce.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme