V Paříži přibývá studentů, kteří nemají na jídlo. Využívají proto pomoci neziskových organizací

Dvanáct set korun – přesně tolik peněz mají na měsíc někteří vysokoškolští studenti v Paříži potom, co zaplatí nájem a nutné výdaje za energie a dopravu. Mladí lidé často nedosáhnou na stipendia ani pomoc od státu. Jejich rodiče totiž podle tabulek vydělávají dost, ale zase ne tolik, aby mohli své děti dostatečně podporovat při studiích. Stále víc studentů proto využívá pomoc neziskových organizací, které jim zdarma rozdávají jídlo.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednou z organizací, která studentům ve finanční nouzi pomáhá, je asociace Linkee – její dobrovolníci pravidelně rozdávají potraviny a hotové jídlo v Bordeaux i na několika místech Paříže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Baluchy z Paříže:

Sociální centrum na okraji Paříže ještě ani neotevřelo a před jeho dveřmi už stojí určitě sto lidí. Dobrovolníci jim rozlévají slazený a neslazený čaj. Ve frontě na jídlo čeká taky pětadvacetiletý student vysoké obchodní školy Arthaud.

„Plyn, elektřina, všechno zdražuje. Bydlíme v pronájmu s mladším bratrem. Platíme tisíc eur, což na Paříž není vůbec špatné, ale když k tomu připočítám další výdaje – například na cestu domů – je to obtížné,“ popisuje Arthaud.

Arthaud chodí do jednoho z pařížských výdejních center asociace Linkee hlavně pro zeleninu a ovoce, které je v supermarketech drahé. S penězi nevychází i přes to, že vedle studia pracuje. Podobně je na tom i studentka archeologie Lana, která bude místo Vánoc s rodinou pracovat.

3:26

Francouzské pekaře ruinují ceny energií, špatně jsou na tom i firmy s milionovými obraty

Číst článek

„Když zaplatím nájem a dopravní pas Navigo, který se v Paříži a v okolí města hodí, tak mi na měsíc zbyde sotva padesát eur,“ říká Lana.

„Udělali jsme si takové šetření a zjistili jsme, že 75 procent studentů, kteří k nám chodí, žije s méně než padesáti eury na měsíc. To znamená, že když zaplatí nájem a další faktury, tak jim zbude padesát eur na lékaře, jídlo, knihy a volný čas. To je hrozně málo. Vyjde to na dvanáct a půl eura na týden,“ dodává Cade, dobrovolník, který řídí výdejní centrum.

Studenti, kteří sem docházejí, mají na týden v přepočtu tři sta a na měsíc dvanáct set korun. Stačí, když se dopředu zaregistrují a doloží potvrzení o studiu. Potom už se jen zařadí do fronty a můžou si vyzvednout potraviny. Asociace Linkee je získává z farmářských trhů nebo supermarketů.

Český komiks dobyl Paříž. Pětice autorů vystavuje svá díla na festivalu českého komiksu ve Francii

Číst článek

V zelených přepravkách jsou mrkve, cibule, brambory, jablka, cukety, pomeranče a hrušky. O kousek dál si studenti mohou vybrat malé krabičky už hotových jídel, jako jsou třeba saláty nebo pečené brambory s uzeninou. Na tento večer je připravoval pařížský dopravní podnik. Někdy tyto krabičky dodávají zase restaurace.

„Snažím se s každým prohodit aspoň pár slov. Někteří přicházejí uzavření. Cítím, že když se na ně usměju a pozdravím je, tak jim to udělá radost,“ říká dobrovolnice Clare, která pracuje u stolku, kde rozdává ovoce a zeleninu. Do centra dochází dvakrát měsíčně a některé tváře už poznává.

Dobrovolníci v tomto středisku každý večer vydají jídlo pro více než tři sta lidí, což je zhruba dvakrát víc než na začátku školního roku. Nárůst si vysvětlují hlavně inflací a zdražováním energií.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme