Často se opili a bezdůvodně nás bili, vzpomínají Šrílančané, kteří se dostali z ruského zajetí

Poté, co ukrajinská armáda znovudobyla město Izjum, na povrch začala vyplouvat další obvinění z mučení a zatýkání civilistů. Jedním takovým je i příběh skupiny sedmi Šrílančanů.

Charkov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané Šrí Lanky poté, co je ukrajinská armáda osvobodila z ruského zajetí.

Občané Šrí Lanky poté, co je ukrajinská armáda osvobodila z ruského zajetí. | Foto: Vitalii Hnidyi | Zdroj: Reuters

„Mysleli jsme si, že se ven už nikdy živí nedostaneme,“ začal své vyprávění Dilujan Paththinajakan, jeden z osvobozených Šrílančanů, v rozhovoru pro server BBC.

Dilujan je jedním ze sedmi Šrílančanů, kteří byli v květnu zadrženi ruskou armádou. Skupina, která do země původně přišla za vzděláním a za prací, se rozhodla opustit svůj domov ve městě Kupjansk, a vydala se do bezpečnějšího, asi 120 km vzdáleného Charkova.

V osvobozené části Charkovské oblasti se našlo deset mučíren, řekl v projevu Zelenskyj

Číst článek

Brzy je ale zajali Rusové. Zavázali jim oči, svázali ruce a odvedli do továrny ve Vovčansku, nedaleko ruských hranic.

Čtyři měsíce je pak drželi jako vězně, využívali k nucené práci a mučili. Podle BBC dostávali jen málo jídla a na toaletu směli pouze jednou denně na dvě minuty. Občas jim byla umožněna rovněž dvouminutová sprcha.

Psychické i fyzické mučení

Šest mužů drželi v oddělené místnosti od jediné ženy. Padesátiletá Mary Edith Uthajkumarová říká, že právě samota pro ni byla nejhorší. „Zavřeli nás v místnosti a pokaždé, když jsme se šli umýt, nás zbili. Nedovolili mi vidět se s ostatníma. Řekli mi také, že mám psychické problémy, a dali mi na to nějaké tablety, ale já si je nebrala.“

Někteří členové skupiny mají ještě stále viditelné stopy po mučení. Jeden z mužů si sundává botu a ukazuje nehet, který mu strhli kleštěmi.

Další ze skupiny Thinesh Gogenthiran vzpomíná na nejhorší chvíle: „Rusové se často se opili a bezdůvodně nás bili, potom po nás chtěli peníze.“

Ve stovkách hrobů v Izjumu leží hlavně civilisté, tvrdí policie. Na místo vyrazí mise OSN

Číst článek

Skupinu nakonec zachránilo znovudobytí oblasti ukrajinskou armádou. Znovu spolu se tak všichni mohli opět vydat na cestu do Charkova. Právě tehdy si jich lidé všimli a zavolali policii. Přivolaný strážník jim nabídl telefon a oni se konečně mohli spojit s rodinami a blízkými.

Nyní jsou v Charkově, kde se jim dostalo lékařské pomoci. „Teď jsem velice šťastný,“ zakončuje Dilukshan své vyprávění.

Ačkoli na Ukrajině nyní probíhá exhumace těl nalezených v lese nedaleko Izjumu, z nichž některá nesou známky nelidského zacházení a mučení, a na území Ukrajiny už bylo objeveno několik mučíren, ruská strana stále popírá, že by se dopouštěla válečných zločinů nebo útočila na civilní cíle.

Anna Pretlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme