Slovenská expremiérka: Na voliče zapůsobilo předvolební varování před krajní pravicí
Lídr slovenské ultrapravice a župan banskobystrického kraje Marian Kotleba prohrál víkendové volby. Výsledky překvapily i Ivetu Radičovou, socioložku a bývalou slovenskou premiérku, jak přiznává v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Radičová poukazuje mimo jiné na to, že volební účast byla zatím nejvyšší ze všech župních voleb Slovenska, které se dosud odehrály: „Tradičně máme v těchto volbách velmi nízkou účast, teď se dostala zhruba k číslu 30 procent.“
Bývalá premiérka také upozornila na to, že se soupeřící kandidáti museli soustředit už na vítězství v první kole. „Poprvé se změnily volby na jednokolové, což motivovalo jednotlivé kandidáty k maximální mobilizaci k účasti a získávání voličů.“
Takovou porážku Smer nezažil. Nemůže předstírat, že jde o náhodu, říká šéfredaktor Denníku N
Číst článek
Podle Radičové na voliče zapůsobilo také předvolební varování před krajní pravicí, na němž se podílel i prezident Andrej Kiska.
„Určitě byla silná mobilizace z úst pana prezidenta, čelných představitelů státu, ale i médií. Vznikla velmi široká kampaň na vytvoření antifašistické opozice,“ popsala pro Český rozhlas Plus.
Jsou Kotlebovci reálnou hrozbou?
Slovenský politolog Grigorij Mesežnikov považuje Kotlebovu Ľudovou stranu naše Slovensko (ĽSNS) dál za reálnou hrozbu. Podle něj podpora zůstala na úrovni celostátních preferencí, které jsou o několik procent vyšší, než při loňských volbách.
Iveta Radičová je ale přesvědčena, že i tak šlo o výraznou prohru krajní pravice a její lídra Mariána Kotleby. „Tato čísla získal jen v jednom z regionů a ne v dalších sedmi,“ upozornila.
Připomíná, že Kotlebově partaji se nepovedlo splnit cíl obsadit 336 ze 416 míst v župních zastupitelstvech a že účast při parlamentních volbách je dvojnásobná.
Vítězem voleb v Banskobystrickém kraji se stal Ján Lunter za koalici vládních i opozičních stran. Pět z osmi krajů na Slovensku ovládne prodemokratická koalice, vládnímu Smeru a jeho spojencům zůstaly dva kraje.