To, co se stalo, je opravdu bezprecedentní a odsouzeníhodné, ale musím zdůraznit, že trend rostoucí polarizace a napětí v naší společnosti není ani krátkodobý, ale bohužel dlouhodobý.
„Fyzickými potyčkami vytváříte míru politické nekulturnosti a naznačujete, že je přípustné řešit politický spor fyzickým násilím,“ komentuje předvolební dění na Slovensku Iveta Radičová.
Opoziční pravicově liberální straně Marek Prchal pomohl se změnou vizuální identity před zářijovými volbami. Fotografie politiků i nová grafika Prchalovu předchozí práci nápadně připomínají.
Oba průzkumy dělí jen pár týdnů. Z jednoho to vypadalo, že si Slováci většinově přejí vítězství Ruska, druhý naopak poměrně jednoznačně ukázal, že je tomu přesně naopak.
Slovensko se topí v táhlé politické krizi, kterou svou konfrontační náturou rozpoutal expremiér Matovič. Parlament je zablokovaný, vláda přišla o většinu, je ohrožen rozpočet. Budou předčasné volby?
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz říká expremiérka Iveta Radičová, že sama dlouhodobě apelovala na ukončení šíření nenávisti a aby se politika vrátila do normálu. „Nepomohlo to,“ hodnotí dnes.
„Nejde jen o drastickou vraždu dvou mladých lidí, ale hlavně o útok na nezávislost a svobodu médií, na investigativního novináře,“ hodnotí socioložka a někdejší premiérka Iveta Radičová.
Letos v září slovenský parlament zrušil povinné poplatky pro důchodce a příjemce dávek v hmotné nouzi. Výše poplatků ale nepokryje rozpočet RTVS a zbytek tak musí doplácet stát.
Až zákon podepíše prezidentka, budou muset noviny, časopisy či tiskové agentury od letošního listopadu zveřejňovat reakce politiků a dalších osob na otištěná tvrzení, která se dotkla jejich cti.
Lídr slovenské ultrapravice a župan banskobystrického kraje Marian Kotleba prohrál víkendové volby. Výsledky překvapily i Ivetu Radičovou, socioložku a bývalou slovenskou premiérku.
Česko a Slovensko jsou samostatnými státy 22 let. Na měsíce, týdny a dny před jejich rozdělením zavzpomínali bývalý předseda české vlády v rámci federace Petr Pithart, expremiérka Slovenska Iveta Radičová a bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko. K jednomu stolu je do foyeru Národního divadla pozvali zástupci Knihovny Václava Havla v rámci cyklu debat s názvem Kabinet Havel.
Před 20 lety se otevřely v Praze a Bratislavě dvě nové ambasády, slovenská v Česku a česká na Slovensku. Diplomaté, kteří do té doby zastupovali jeden společný stát, si museli zvykat na nové poměry. Ve světě si obě čerstvé republiky rozdělovaly budovy ambasád i rezidencí. V Bratislavě bylo potřeba najít pro české zastoupení úplně nové sídlo.
Slováci dnes v předčasných volbách vybírají nové poslance. Volit můžou až 4 miliony oprávněných voličů, ale účast zřejmě bude velmi nízká – podle průzkumů jich přijde zhruba polovina. Korupční kauza Gorila i další skandály poznamenaly preference některých stran a lidé na Slovensku nečekají od předčasných voleb výraznou změnu k lepšímu.
„Iveto, neodcházej!“ Vyzývají tisíce Slováků svoji dosavadní premiérku. Stejnojmenná petice má přesvědčit Ivetu Radičovou, aby přehodnotila svůj plán odejít po sobotních parlamentních volbách z politiky. Radičová chce ale vyměnit Bratislavu za britský Oxford, alespoň prozatím.
5:33
|Vojtěch Berger, Eva Presová, Simona Bartošová, Petra Mašková|Zprávy ze světa
Také Slovensko dnes drží státní smutek za Václava Havla. Na státní pohřeb do Prahy přijela početná slovenská delegace. Večer bude v bratislavské katedrále zádušní mše a hned po Vánocích ještě vzpomínkový koncert.
Za celoživotní zájem o lidská práva a za hledání mravního ukotvení člověka obdržel exprezident Václav Havel Cenu Jána Langoše. Zástupci Nadace Jána Langoše mu ji předali v pražském centru moderního umění DOX, přihlížela tomu i slovenská premiérka Iveta Radičová.
Lékařské odbory dál vysílají dvojsmyslné signály. Zpočátku tvrdily, že se s vládnou chtějí dohodnout. Její nabídka měla lékařům zajistit nárůst základních platů o asi 30 procent. Nakonec však jednání před páteční půlnocí odbory ukončily s tím, že si musejí prostudovat všechny změny, které vláda navrhuje.
Slovensko sice napodruhé schválilo navýšení záchranného fondu eurozóny, tamní politické změny tím ale nekončí. Chystá se rekonstrukce vlády a předčasné volby.
Slovenský parlament se chystá podruhé hlasovat o posílení záchranného fondu eurozóny. Ten by měl pomoci premiérce schválit i opoziční SMER Roberta Fica, místo vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS), která nechce zadluženým státům dávat další garance.
Premiér Petr Nečas lituje úterního pádu slovenské středopravicové vlády Ivety Radičové. Vztahy mezi slovenským a českým kabinetem podle něj byly v poslední době velmi dobré.
Slovenský parlament bude dnes hlasovat o navýšení záchranného fondu eurozóny. Výsledky slovenských poslanců sleduje s napětím velká část Evropy. Nová pravidla záchranného fondu totiž musí schválit všechny země eurozóny. Právě Slovensko se ale kvůli fondu dostalo do hluboké politické krize.
Na Slovensku finišují politická jednání kolem záchranného fondu eurozóny. Premiérka Iveta Radičová už údajně nabídla demisi, když dohoda nepřijde. Na výsledky slovenského hlasování čeká celá eurozóna, protože novinky v záchranném fondu musí schválit všechny členské státy.
Evropská unie má obavy o osud takzvaného eurovalu na Slovensku. Slovenská vláda je v otázce stabilizačního fondu eurozóny rozdělená. V parlamentu nemá dost hlasů na to, aby schválila navýšení fondu. Nová pravidla eurovalu přitom začnou platit teprve, až je schválí všechny země eurozóny.
Už rok vládne Slovensku první žena v jeho historii Iveta Radičová. Hlavně západní Evropa uvítala loňskou změnu ve slovenské vládě s nadšením a evropské noviny psaly o návratu Slovenska mezi hospodářské tygry. Od té doby však kouzlo vlády premiérky Ivety Radičové do značné míry pominulo, v Evropě i na Slovensku. Vláda je nepopulární a několikrát byla na pokraji pádu.