Pchjongjangem víří zprávy o summitu s Modrým domem a Trumpem, Severokorejci netají vzrušení

Po bilaterálních rozhovorech mezi Kim Čong-unem a šéfem Modrého domu čili jihokorejským prezidentem Mun Če-inem má následovat Kimova květnová schůzka s Donaldem Trumpem. Zatím však není nic jisté - a hlavy USA a KLDR jsou si zatím nablízku jen v nápodobách, jako třeba na tomto snímku z březnových oslav Dne svatého Patrika. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Věci se vyvíjejí příznivě, letos jsme vyrazili pravou nohou.“ Vládní režim v KLDR se zahalil do vstřícnosti vůči vnějšímu světu a Severokorejce tento obraz těší, hlásí z Pchjongjangu zdroje serveru NK News. Hlavním městem se šíří zprávy o nadcházejícím summitu s Jihokorejci a ti informovanější si našli cestu také k plánované schůzce Kim Čong-una s Donaldem Trumpem.

Pchjongjang Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vypadá to, že vláda chce v lidech vzbudit důvěru k novému otevírání, respektive k novému vývoji nebo popularitě (vládního) režimu ve vnějším světě,“ odhaduje pro NK News jeden ze zdrojů, který žije v Pchjongjangu.

ÚSTY KCNA

(Kim Čong-un) si od zvláštního vyslance z Jihu vyslechl záměr prezidenta Mun Če-ina (uspořádat) summit, vyměnil si stanoviska a učinil uspokojivou dohodu,“ zhodnotila jednání severokorejská zpravodajská agentura KCNA. Zdůraznila, že severokorejský vůdce vedl s jihokorejskou delegací „srdečný rozhovor“, zaměřený na „aktivní zlepšování“ mezikorejských vztahů a stability na Korejském poloostrově.

Vysvětluje tak úctyhodné pokrytí, jehož se v severokorejských médiích dostává nejen nedávné přelomové cestě severokorejského vůdce do Pekingu či jeho setkání s předsedou Mezinárodního olympijského výboru Thomasem Bachem, ale hlavně úspěšnému vyjednání schůzky Kim Čong-una se šéfem Modrého domu Mun Če-inem (hlavy obou Korejí spolu mají jednat 27. dubna, pozn. red.).

„Kolegové o tom dobře vědí, dokonce i na úrovni zahradníka nebo uklízečky,“ ilustruje povědomí o nadcházejícím summitu na nejvyšší úrovni zdroj NK News.

Další obyvatel Pchjongjangu pro server uvedl, že obyvatele hlavního města „nynější atmosféra vzrušuje“ a že je potěšilo stanovení pevného data schůzky.

„Korejci zmiňovali, že se věci díky těm jednáním vyvíjejí příznivě a že tento rok vykročili pravou nohou," upozornil pro NK News další, tentokrát zahraniční zdroj, který do Severní Koreje pravidelně jezdí.

A co Trump a jádro?

Po dubnovém setkání na ose Pchjongjang-Soul by však měl následovat druhý takový summit: předpokládá se, že o měsíc později, tedy v květnu, se svět stane svědkem osobních rozhovorů mezi Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

A přestože k tomuto jednání jsou severokorejská média zatím skoupá, také zprávy o něm už si našly své, pravda skromnější publikum. Už méně je však rozšířená informace o příslibech severokorejského režimu v otázce denuklearizace, tvrdí s odvoláním na své zdroje NK News.

Kimův tajuplný zelený vlak je neprůstřelný a pomalý. Uvnitř je plný luxusního jídla i pití

Číst článek

„Žádnou zmínku o denuklearizaci jsem nezaslechl,“ odpověděl serveru jeden z obyvatel Pchjongjangu na otázku, co si místní lidé o nadcházejících summitech povídají. „O té denuklearizační stránce věci vědí jenom ti, kdo mají přístup ke zprávám mezinárodních médií,“ doplňuje druhý zdroj.

A navíc: zatímco sbližování s Jižní Koreou budí na Severu spokojenost, ohledně Spojených států a jejich záměrů tu vládne problematičtější pohled, upozorňuje. „Hodně lidí si myslí, že právě díky jadernému arzenálu se KLDR podařilo udržet USA daleko. Jinak by z KLDR mohla být Libye, Irák a tak podobně.“

Americký prezident Donald Trump v pondělí novinářům v Bílém domě řekl, že očekává, že se se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem sejde v květnu nebo počátkem června. Vůdce KLDR Kim Čong-un na pondělní schůzce nejvyšších představitelů vládnoucí Strany práce vůbec poprvé na veřejnosti zmínil „dialog“ se Spojenými státy.

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme