Česko pomáhá Ukrajincům v návratu do vlasti, uhradí jim jízdenky či cestu sanitkou

Vrátit se zpátky za rodinou, příbuznými nebo prostě chtějí jen domů – důvody návratu Ukrajinců do vlasti se liší. Česko se jim snaží v cestě zpět na Ukrajinu pomoci. Vláda v květnu schválila nový projekt takzvaných dobrovolných návratů. Lidem, kteří se budou chtít na Ukrajinu vrátit z rodinných nebo zdravotních důvodů, uhradí jízdenku či cestu sanitkou. Program budou zájemci moci využít jen jednou a vyjde na 5,5 milionu korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na začátku března začaly jezdit pro uprchlíky na hranice bezplatně vlaky českých dopravců.

Na začátku března začaly jezdit pro uprchlíky na hranice bezplatně vlaky českých dopravců. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bez váhání odpovídá, že na Česku má nejradši lidi. Padesátiletá Olena dodnes vzpomíná na dobrovolnici, která jí jako první v Česku pomohla. „Doteď jsme spolu v kontaktu,“ upozorňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Marie Veselé

Olena žije v Česku už dva roky. A na Ukrajinu se zatím vrátit nechce. Nemá totiž kam. Její dům v Charkově Rusko při své invazi zničilo. „Zničili úplně vše,“ podotýká. Lidem, kteří se do vlasti vrátit chtějí, ale padesátiletá žena rozumí. Samotné jí chybí nejvíc její známí a kamarádi.

Stát teď přišel s tím, že zájemcům zaplatí jízdenky na autobus zpět do vlasti. Přihlásit se o ně může 400 lidí. Dalším třem desítkám Ukrajinců Česko uhradí převoz sanitkou.

Podle Vasilie Balohové z Organizace pro pomoc uprchlíkům by o to zájem být mohl. „Možná někteří lidé, kteří mají rodiny v západní části Ukrajiny, o ten návrat zájem mít mohou. My ale s kolegyní chodíme do domovů důchodců a tam jsou lidé z Charkova, kterým je třeba 80 let. Kam by tito lidé jeli? Nikoho už nemají,“ vysvětluje Balohová s tím, že zatím sama neví o žádných klientech, kteří by se do programu přihlásili.

Hlásí se jednotlivci

Podobně jsou na tom i další oslovené neziskové organizace, třeba Člověk v tísni. Ministerstvo vnitra ale o zájemcích ví.

Stát uprchlíkům od začátku války na Ukrajině přispěl 16 miliard. Peníze se už vracejí v odvodech z výdělků

Číst článek

„V rostoucí míře už registrujeme případy, kdy cizinci s udělenou dočasnou ochrannou žádají o její ukončení a pomoc s návratem. Často se jedná o osoby se závažným zdravotním postižením případně onemocněním, které vyžaduje trvalou či zvýšenou lékařskou péči. Požadavky na asistovaný dobrovolný návrat pak přicházejí i od osob, které k návratu vedou jiné závažné osobní důvody,“ vysvětluje mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Zatím se podle dat resortu do programu přihlásili jen jednotlivci. Vláda dobrovolné návraty schválila v polovině května. „Chci ale zdůraznit, že se opravdu jedná o asistovaný návrat pro osoby, které o něj projeví zájem. Nejde tedy v žádném případě o návrat nucený,“ zdůraznil po schválení programu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Pilotní projekt dobrovolných návratů potrvá do listopadu. Státní kasu vyjde na pět a půl milionu korun. Program budou moct lidé z Ukrajiny využít jen jednou.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme