Přibližně dvě třetiny uprchlíků z Ukrajiny plánují zůstat v Česku i po skončení dočasné ochrany. S trvalým návratem na Ukrajinu po skončení války počítá přibližně pětina zaregistrovaných uprchlíků.
Lidem, kteří se budou chtít na Ukrajinu vrátit z rodinných nebo zdravotních důvodů, uhradí vláda jízdenku či cestu sanitkou. Program budou zájemci moci využít jen jednou a vyjde na 5,5 milionu korun.
Poslanecká sněmovna v pátek schválila takzvaný lex Ukrajina, který by umožnil ukrajinským uprchlíkům prodloužit si dočasnou ochranu. Dále poslanci jednali o povinném ručení a komunitní energetice.
Podpora uprchlíků se od července změnila. Lidem, kteří mohou pracovat, stát ubytování poskytuje zdarma pět měsíců. Solidární příspěvek domácnostem, které příchozí přijaly, se přestal vyplácet.
Podle Eurostatu aktuálně pobývá v Česku 360 000 Ukrajinců s dočasnou ochranou. Valnou většinu tvoří děti a dospělé ženy. Počet uprchlíků v Evropské unii se stále zvyšuje.
Kritik podpory lidem, kteří uprchli před válkou na Ukrajině do Česka, spočítal, že čtyřčlenná ukrajinská rodina měsíčně získá na dávkách ze státní kasy 102 800 korun. Není to pravda.
V březnu končí možnost prodloužit si dočasnou ochranu pro uprchlíky z Ukrajiny. Přehlcení systému ale podle ředitelky Sdružení pro integraci a migraci nehrozí.
Víza dočasné ochrany umožňují přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Unijní státy je zavedly na rok, s pokračujícími boji pak rozhodly o prodloužení do března 2024.
Dočasná ochrana umožňuje běžencům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání a na trh práce. Úřadům prodloužení ochrany umožní zjistit přesnější údaje o tom, kolik běženců se v Česku nachází.