„Pokud mě pozvou - a tím chci říct, prosím, pozvěte mě - pak neodmítnu,“ řekl papež v rozhovoru s televizí KBS, který byl v pátek odvysílán. „Cílem je jednoduše bratrství,“ dodal.
Prezidentské volby skončily na korejské poměry velmi těsným výsledkem. Po sečtení více než 98 procent okrsků měl Jun 48,6 procenta hlasů, zatímco I 47,8 procenta.
Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů.
Podle Pchjongjangu je nutné, aby USA přestaly se svou nepřátelskou politikou. Tím Severní Korea míní americké sankce proti KLDR či přítomnost amerických vojsk v Jižní Koreji.
KLDR loni v červnu oficiální komunikační kanály přerušila, což vysvětlila jako reakci na činnost jihokorejských aktivistů. Ti na sever posílali letáky kritizující severokorejského vůdce Kim Čong-una.
Kim se stal severokorejským vůdcem v roce 2011 po smrti svého otce Kim Čong-ila. Na posledním sjezdu severokorejské vládní strany v roce 2016 se stal jejím předsedou.
„Není konec, dokud to neskončí,“ prohlásil v neděli prezident Mun a varoval před druhou vlnou koronaviru. Země po zlepšení situace otevřela podniky, následně však zaznamenala nárůst počtu případů.
Vládnoucí liberálové získali 180 křesel ve třísetčlenném parlamentu, kde měli dosud 120 poslanců. Konzervativní opoziční koalice podle volební komise získala 103 křesel.
Voliči dostali nařízeno přijít do volebních místností v obličejových rouškách a ve frontách museli dodržovat metrové rozestupy. U vchodu jim byla měřena teplota a dezinfikovali si ruce.
Informaci o zákulisním jednání médiím řekl jihokorejský prezident Mun Če-in. V poslední době si Trump i Kim navzájem poslali osobní dopisy. Trump Kimův označil za nádherný, Kim Trumpův zase za skvělý.
Očekává se, že Kimův příjezd do jihokorejské metropole, ať už v jakémkoli termínu, vyvolá protesty lidskoprávních aktivistů, konzervativních politiků a severokorejských uprchlíků.
Jihokorejský prezident Mun Če-in také připomněl, že se blíží druhý summit USA-KLDR. Do Severní Koreje se podle Muna chystá čínský prezident Si Ťin-pching, Kim se pak vbrzku vypraví do Ruska.
Čirůvky větší jsou v Koreji velmi drahé. Jihokorejský prezident Mun Če-in chce houby rozdělit mezi rodiny, které mají příbuzné v KLDR a ještě se jim nepodařilo se s nimi setkat.
Sopka Pektu s kráterním jezerem na vrcholu je součástí oficiální státní mytologie. Její obrys je patrný na státním znaku KLDR a její jméno zaznívá i v severokorejské státní hymně.
Ve středu se Mun a Kim sešli ke 2. kolu jednání. Dalším z výsledků vrcholné schůzky je podle Muna rozhodnutí, že oba státy se budou ucházet o společné pořádání letních olympijských her v roce 2032.
Jihokorejský prezident Mun Če-in se na summitu s vůdcem KLDR Kim Čong-unem pokusí oživit rozhovory mezi Severní Koreou a Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.
Na Korejském poloostrově se letos snížilo napětí, když vůdce KLDR Kim Čong-un zastavil raketové a jaderné testy své země a vydal se na cestu diplomacie.
Sstručné oznámení o konání třetího letošního summitu neobsahuje žádné další podrobnosti. Neupřesňuje datum, přestože se na něm podle severokorejského zástupce delegace v Pchanmundžomu dohodly
Vztahy mezi oběma Korejemi, jejich případné sjednocení a důvody, proč mladí Jihokorejci žádnou jednotu nechtějí. Rozhovor s politologem z univerzity Sogang v Soulu Kim Če-čonem.
Kim Čong-un myslí jaderné odzbrojení KLDR vážně, řekl při schůzce se svým jihokorejským protějškem Mun Če-inem americký prezident Trump. Nevyloučil ale, že jeho setkání s Kimem může být odloženo.
Americký prezident Donald Trump uvedl, že chce dál udržovat sankce a tlak, a tak „neopakovat chyby minulých administrativ“. Dodal, že jeho tvrdý postoj vůči Pchjongjangu vedl k průlomu.
"Nobelovu cenu může získat prezident Trump. Vše, co potřebujeme, je mír," reagoval prezident Jižní Koreje na slova, že by měl dostat Nobelovu cenu míru. Trump to označil za "velmi velkorysé".
K čemu přesně se zavázali „prezident Mun Če-in“ a „předseda Výboru pro státní záležitosti Kim Čong-un“ na konci přelomového summitu? Přeložili jsme pro vás celý text Pchanmundžomské deklarace.
Pchannmudžon ||mls, daj, ČTK|Zprávy ze světa|SLEDOVALI JSME ONLINE:
Severní a Jižní Korea se dohodly, že chtějí úplně odstranit jaderné zbraně z Korejského poloostrova. Jak přesně, to neřekly. Přesto se shodly na řadě kroků ke snížení napětí - včetně mírové smlouvy.
Společné prohlášení Mun Če-ina a Kim Čong-una: "Naprosté jaderné odzbrojení na Korejském poloostrově bude zahájeno. Ukončíme válku na Korejském poloostrově. Koreje se sjednotí, jsme jeden národ."