Zvíře na nočních záběrech z okolí Berlína nejspíše lev není. Podle oborníků by mohlo jít o divoké prase
U Berlína se zřejmě žádná lvice ani jiná kočkovitá šelma volně nepohybuje. V pátek to uvedla policie na základě podrobnější analýzy videa, na jehož základě se po zvířeti od čtvrtka pátralo. Odborníci dospěli k závěru, že na videu bylo zachyceno divoké prase. Policie proto odvolala výzvu, aby byli lidé při pohybu v oblasti na pomezí jižního Berlína a Braniborska obezřetní, informovala agentura DPA.
Po domnělé lvici pátraly desítky policistů, kterým pomáhal i vrtulník a drony. Podle stanice rbb dva experti dospěli nezávisle na sobě k závěru, že na videu ze středečního večera není vidět lvice, jak se úřady původně domnívaly, či jiná šelma.
Záběry, které byly pořízeny v noci a jsou ve špatné kvalitě, zřejmě zachytily divoké prase. Podle expertů se například tvar krku, končetin či oháňky zvířete na videu neshoduje s anatomií lvice.
Obdobný názor vyjádřil v pátek ráno v rozhovoru se stanicí rbb také odborník na šelmy Derk Elehrt. „Na záběrech vidím dva divočáky, kteří běží z jedné strany na druhou,“ řekl. Video bylo přitom klíčovým „důkazem“ pro existenci lvice, která po sobě jinak nezanechala žádné další stopy.
Přítomnost kočkovité šelmy v okolí Berlína však potvrdilo i několik očitých svědků, včetně policistů. Šelmu údajně viděli v noci na čtvrtek, jak útočí na divoké prase. Později lidé v okolí také tvrdili, že slyšeli lví řev.
Od pátku napadli medvědi na Slovensku tři lidi. Jeden z nich zvíře v sebeobraně zastřelil
Číst článek
Pátrací akce se soustředila v okolí obce Kleinmachnow, která se nachází u správní hranice mezi Berlínem a Braniborskem. Podle starosty Michaela Gruberta se však za dva dny nepodařilo najít žádné stopy, které by nasvědčovaly tomu, že se v okolí pohybovala lvice nebo jiná podobná šelma. „Všechno nasvědčuje tomu, že to nebyla lvice,“ uvedl Grubert. Podle něj tedy v oblasti není v tomto smyslu žádná bezprostřední hrozba.
Podle Gruberta však byla policejní akce odůvodněná obavami z volného pohybu šelmy, ačkoliv se její přítomnost nakonec neprokázala. Pátrací akce trvala zhruba 30 hodin. Policie podle agentur neuvedla, jaké byly náklady z veřejných peněz.
Podle stanice rbb policie odvolala varování, které v souvislosti s pátráním po šelmě vydala, a pozastavila také pátrací akci. Té se v pátek dopoledne mělo účastnit 120 lidí.
Policie zabavila na Lounsku bílého lva. Na nepovolený chov zvířete upozornili sousedé, které děsil jeho řev
Číst článek
Pro to, že se zřejmě v okolí německé metropole žádná lvice nepochybuje, svědčí i fakt, že úřady nevěděly, odkud by zvíře mohlo pocházet. Zoologické zahrady, zvířecí parky, cirkusy ani zařízení na ochranu zvířat žádnou lvici nepostrádaly. Policie však nevylučovala, že zvíře pocházelo z nelegálního chovu.
Christian Walliser, který pečuje o šelmy v parku Tatzmania v Löffingenu, v rozhovoru se zpravodajskou relací Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD řekl, že obstarat si takové zvíře není problém, neboť v Česku a Polsku existují nelegální chovy. V těchto zemích je tak podle něj snadné si nějakou šelmu pořídit a následně propašovat přes hranice.
Walliser rovněž kritizoval neexistenci jednotné linie pro chov šelem v Německu, protože pravidla se v každé spolkové zemi liší. Podle něj panuje v Německu „zemský zmatek“, pokud jde o takové chovy. Vyškolení chovatelé si navíc stěžují, že k vlastnictví kočkovitých šelem není potřebné žádné vzdělání.