„Mají rádi trofej na stěně. Chtějí mít doma kožešinu, jsou to sběratelé. Často jsou to bohatí, vlivní lidé, podnikatelé. Je to pro ně koníček,“ popisuje pytláky Mináriková z organizace Alka Wildlife.
V pátek to uvedla policie na základě podrobnější analýzy videa, na jehož základě se po zvířeti od čtvrtka pátralo. K závěru, že se nejedná o divokou šelmu, došli nezávisle na sobě dva experti.
Svědci natočili videa, na nichž kočkovitá šelma pronásleduje a zabíjí divočáka. „I zkušení policisté museli potvrdit, že se pravděpodobně jedná o lvici,“ řekl policejní mluvčí.
„Se záchranou vlků nejsou v Česku zkušenosti a ministerstvo životního prostředí zaspalo s přípravou plánu, jak v podobných případech postupovat,“ říká Štěpánka Kadlecová.
„Rys se pohybuje venku přes rok a spíš je to tak, že člověka zkrátka úplně ignoruje,“ vysvětlil Radiožurnálu Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity, proč není rys ze Šumperska nebezpečný pro člověka.
Muž policii tvrdil, že pumu viděl při procházce se psem kolem 19. hodiny u kapličky nedaleko Zdounek a podařilo se mu ji vyfotografovat. V případě odsouzení mu hrozí až tříleté vězení.
Puma nemohla utéct ani ze Zooparku na Hrádečku, který chová dvě. „Obě zvířata jsou v zoo přítomna a kontrolována krajskou veterinárná správou,“ napsala zoologická zahrada na Facebook.
Medvědi sice podle hejtmana Jiřího Čunka dříve v regionu žili, nyní tomu již tak není. „Myslím si, že to řádění, které předvedl, nemůžeme trpět,“ uvedl hejtman.
Celníci a policisté na několika místech zasahovali kvůli údajnému zabíjení tygrů v Zooparku Bašť severně od Prahy. Co na to říká ředitel Zoologické zahrady Praha Miroslav Bobek?
Přímo před očima přírodovědců vznikl v Severní Americe nový zvířecí druh. Zatím ani nemá vlastní oficiální jméno, někteří vědci ze Spojených států ale počet jeho jedinců odhadují na několik milionů. Tyto nové šelmy žijí na východě Kanady a severovýchodě Spojených států a vyvinuly se divokým křížením kojota, psa a vlka.
Tygr nebo podobná šelma, která se pohybuje v okolí Paříže, zatím stále uniká a zneklidňuje obyvatele několika menších měst na východ od francouzské metropole. V noci po tygrovi pátral vrtulník s termovizí, od rána se do pátrání opět zapojí i další policisté.
Pavilon šelem v liberecké zoologické zahradě má nový, vzácný přírůstek. Narodilo se tam mládě bílého tygra. Je zdravé a má se k světu. Samice Surya Bára se o černobíle pruhované mládě stará s láskou a péčí.
Pytláctví je od roku 2010 trestný čin. Lov na černo má ale v České republice v oblibě poměrně dost lidí. Policejní statistiky mluví o skoro devadesáti případech ročně.
Skunk dokáže během sekundy omráčit nepřítele zápachem i okouzlit jako domácí mazlíček. Přesto nepatří mezi běžně chovaná zvířata. Jeho obliba ale narůstá a zvíře se stává stále žádanějším. Na našem území ho prý lze sehnat bez větších problémů.
V Beskydech a Javorníkách dnes začíná tradiční mapování výskytu velkých šelem. Cílem akce pořádané Správou chráněné krajinné oblasti Beskydy je zmapovat výskyt vlků, rysů a medvědů. Týmy profesionálů i dobrovolníků vyrazí také na slovenskou stranu hranice do oblasti Kysuc.
Do ochrany vzácných rysů na Šumavě se pustí další dobrovolníci. Na školení o životě těchto šelem, ve kterém je čeká i průzkum terénu, se dnes sjíždějí do Borových Lad na Prachaticku.
V opolském vojvodství na jihu Polska už několik dní řádí nebezpečná šelma - pravděpodobně puma. Zvíře napadlo několik hospodářství - krizový štáb radí lidem, aby po setmění raději nevycházeli ven.
Ve slovenských horách opět napadl medvěd člověka. Obětí šelmy se tentokrát stal třicetiletý houbař ve Vysokých Tatrách. Muž skončil s vážným zraněním v nemocnici.