Sebevraždám má v Jižní Koreji bránit speciální tým, zaměří se na internet

Jižní Korea vytváří speciální tým na prevenci sebevražd. Právě v této východoasijské zemi totiž dochází k nejvíce sebevraždám na světě, denně ji v průměru spáchá 40 lidí. Stočlennou skupinu budou tvořit studenti, ženy v domácnosti, ale také odborníci na duševní zdraví nebo psychologové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orientačním tabulím v soulském metru nelze nic vytknout, ale i tak tam jednoduše zabloudíte

Orientačním tabulím v soulském metru nelze nic vytknout, ale i tak tam jednoduše zabloudíte | Foto: Jirka Malina

Tým se zaměří hlavně na sledování internetu, konkrétně stránek se sebevražedným obsahem. Zjištěné informace pak budou předávat úřadům, které následně zahájí vyšetřování.

Sebevražd je v Jižní Koreji až třikrát více než v západních zemích. Jižní Korea přitom patří k nejvyspělejším státům planety s vysokou životní úrovní. Právě rychlý ekonomický růst může být paradoxně jedním z důvodů, proč si Jihokorejci berou život.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvil ve vysílání Rádia Česko redaktor Robert Mikoláš

Lidé v Jižní Koreji totiž pracují mnohem déle než většina rozvinutého světa. Jsou tedy ve velkém stresu, pod tlakem a mnohdy hledají únik v alkoholu. Někteří, často inspirovaní i internetem, vidí jako jediné východisko sebevraždu.

Experti v této souvislosti připomínají, že si život vzaly i významné osobnosti z řad politiků i celebrit, mezi nimi dokonce i exprezident Ro Mu-hjon, dědička veleúspěšné firmy Samsung nebo supermodelka Daul Kim.

Až šokující jsou ale údaje o počtu sebevražd mezi mladými lidmi. Sebevražda je dnes dokonce nejčastější příčinou úmrtí dvaceti až třicetiletých Jihokorejců.

Pod tlakem už od mládí

I v tomto případě jsou děti, navíc už od útlého věku pod tlakem. Rodiče jim neustále vštěpují, jak je nutný úspěch a peníze, takže když ve škole nepatří mezi nejlepší, automaticky ztrácejí šanci být v životě úspěšní.

Častá je i šikana ve škole nebo ve sportovním klubu. Vláda už sice spustila rozsáhlou kampaň proti násilí mezi teenagery, přesto je případů, kdy si mladí lidé sami vezmou život, stále hodně. Například ve městě Daegu spáchalo za půl roku sebevraždu osm studentů a důvodem bylo právě školní násilí.

Policie při vyšetřování těchto případů zjistila, že někteří z mladých sebevrahů informovali o svém úmyslu na internetu nebo prostřednictvím v zemi velmi populární služby KakaoTalk, umožňující rychlou komunikaci prostřednictvím mobilních telefonů.

Robert Mikoláš, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme