Scholz navštívil pohraniční pásmo a vyzval KLDR k zastavení testů raket. Připomněl sjednocení Německa
Německý kancléř Olaf Scholz vyzval KLDR k zastavení raketových testů, jsou podle něj ohrožením míru a stability v regionu. Kancléř se vyjádřil na vojenské základně po návštěvě demilitarizované zóny oddělující Severní a Jižní Koreu, uvádí agentura Reuters.
Scholz do Jižní Koreje přiletěl ze summitu skupiny vyspělých demokracií G7 v japonské Hirošimě, kterého se jihokorejský prezident Jun Suk-jol jako zástupce své země zúčastnil jako pozorovatel.
Návštěvu korejského pohraničí označil Scholz podle agentury DPA za „důležitou, ale i dojemnou“ vzhledem k tomu, že i Německo bylo v letech 1949 až 1990 rozdělené.
Schůzka s Bidenem i mírový hovor s Brazílií a Indií. Zelenskyj bude jednat na summitu skupiny G7
Číst článek
„Německo je nyní sjednocené, to je velké štěstí, které máme. A jak velké to štěstí je, si můžeme uvědomit právě na této hranici,“ řekl Scholz, který čtyři kilometry širokou zónu navštívil se svojí manželkou Brittou Ernstovou.
Severní a Jižní Korea jsou podle mezinárodního práva od konce bojů v roce 1953 stále ve válečném stavu, neboť mírová smlouva nebyla nikdy uzavřená.
U 38. rovnoběžky proti sobě podél hraniční linie stojí více než milion vojáků obou korejských států. Dalších 28 500 vojáků mají v Jižní Koreji rozmístěné Spojené státy.
Příprava na jaderný test
KLDR už letos podle agentury AP odpálila kolem 30 raket, loni jich bylo rekordních více než 70, včetně mezikontinentálních balistických střel schopných dosáhnout americké pevniny.
Američtí a jihokorejští představitelé i proto varovali, že se komunistická země může připravovat na první jaderný test od roku 2017.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un v dubnu vyzval svou zemi, aby byla připravena kdykoli provést jaderné útoky k odvrácení války. KLDR podle něj musí čelit tomu, co nazvala „agresí Spojených států“. USA poslední ze série raketových testů odsoudily, zopakovaly ale rovněž nabídku k zahájení rozhovorů.