Konec vleklého sporu. Rusko zaplatí Greenpeace miliony za zadržení lodi v roce 2013
Zhruba 2,7 milionu eur (70 milionů korun) vyplatí Rusko ekologické organizaci Greenpeace, jejíž loď plující pod nizozemskou vlajkou v roce 2013 zadrželo v Barentsově moři. Na urovnání sporu se dohodli zástupci Nizozemska a Ruska, informovali v pátek Greenpeace. Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu už v roce 2017 rozhodl, že Moskva musí Nizozemsko za zadržení lodi před ruskou těžební plošinou odškodnit. Rusko ale výrok soudu odmítlo respektovat.
Nizozemsko-ruská dohoda by měla ukončit letitý spor, který vyvolalo zadržení lodi Arctic Sunrise v září 2013. Ozbrojené ruské komando tehdy vstoupilo na loď pod nizozemskou vlajkou a zadrželo tři desítky členů posádky.
Slovenská prokuratura zrušila obvinění vůči aktivistům Greenpeace, včetně dvou Čechů
Číst článek
Ruské úřady zásah nařídily kvůli údajně nelegálnímu protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja. Loď, která plula pod nizozemskou vlajkou, se ale pohybovala v mezinárodních vodách.
Do Evropy se Arctic Sunrise vrátila v roce 2014. Aktivisty z lodi propustili Rusové již v prosinci 2013 na základě amnestie, kterou ruští poslanci schválili na návrh prezidenta Vladimira Putina. Agentura Reuters upozornila, že Moskva tehdy k propuštění aktivistů přistoupila krátce před začátkem zimních olympijských her v Soči.
‚Konečná dohoda‘
Nizozemské ministerstvo zahraničí v pátek oznámilo, že s Ruskem dosáhlo „plné a konečné dohody“, její podrobnosti ale nezveřejnilo.
„Spravedlnosti bylo učiněno zadost, nyní můžeme tuto kapitolu konečně uzavřít,“ reagovala v pátek aktivistka Faiza Oulahsenová, která se v roce 2013 plavila na lodi Arctic Sunrise a v ruském vězení strávila téměř tři měsíce.
Stálý rozhodčí soud (PCA) v Haagu před dvěma lety rozhodl, že Rusko musí vyplatit Nizozemsku odškodné ve výši 5,5 milionu eur (nyní 142 milionů korun). Moskva se ale odmítla rozhodnutím tribunálu řídit.