Rakušané volí v parlamentních volbách. Favoritem na premiéra je Kurz, Svobodné po kauze Ibiza vede Hofer
Po necelých dvou letech si v neděli Rakušané opět zvolí nové poslance. Předčasně budou o složení Národní rady hlasovat kvůli korupční aféře, která v květnu přivodila pád vlády Sebastiana Kurze. Třiatřicetiletý Kurz se ale kancléřem zřejmě stane i po nedělních volbách. Nejasné je, zda jeho lidovci (ÖVP) opět navážou vládní spolupráci s protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), nebo si najdou jiného koaličního partnera.
Některé volební místnosti v menších obcích se v neděli otevřely jenom na hodinu, například ve Vídni budou ale otevřené celkem deset hodin. Před uzavřením posledních místností ve velkých městech v 17.00 SELČ už budou hlasy mnohde sečteny. Krátce po páté hodině se tak budou výsledky z jednotlivých okrsků postupně zveřejňovat.
Rakousko se připravuje na předčasné volby. Svobodní chtějí po kauze Ibiza dostat voliče zase na svou stranu
Číst článek
Svůj hlas v předčasných parlamentních volbách může odevzdat celkem 6,4 milionu voličů. Více než milion z nich přitom letos využil možnosti korespondenčního hlasování či hlasování na voličský průkaz mimo místo trvalého bydliště. Hlasy z korespondenčního hlasování se budou sčítat až v pondělí a hlasy odevzdané na voličský průkaz ve čtvrtek. Když v neděli večer ministr vnitra Wolfgang Peschhorn oznámí předběžné konečné výsledky, nebude v nich tak započítána zhruba pětina odevzdaných hlasů.
Volební lístek do urny už vhodili všichni předsedové hlavních politických stran. Jako první do volební místnosti ve Vídni dorazila předsedkyně sociálních demokratů Pamela Rendiová-Wagnerová. Největší mediální zájem byl ale o hlasování bývalého kancléře a předsedy favorizovaných lidovců Sebastiana Kurze. Po hlasování ve vídeňské čtvrti Meideling Kurz vyjádřil naději, že se naplní předpovědi a ÖVP volby vyhraje. „Nejdůležitějším volebním cílem je, aby nebylo možné vytvořit většinu proti nám,“ zdůraznil 33letý lidovec.
Čas na jednání
Norbert Hofer, který se tento měsíc stal předsedou protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ), vhodil svůj hlas do volební urny v domovské obci Pinkafeld nedaleko maďarských hranic. Situace, jaká nastala před volbami, představuje podle něj pro jeho stranu „opravdovou výzvu“. Odkazoval tím na aféru kolem bývalého předsedy jeho strany, která vedla k pádu vlády a vypsání předčasných voleb.
Ideálním výsledkem by podle Hofera bylo, kdyby mohla FPÖ „pokračovat ve vládní práci“. Předseda strany Zelených Werner Kogler při hlasování slíbil, že odstoupí ze své funkce, pokud jeho strana nevzejde z voleb posílena. Zelení od roku 2017 nejsou v parlamentu, odhady před nedělními volbami jim slibovaly více než deset procent hlasů.
Svůj hlas už odevzdal také prezident Alexander Van der Bellen. Řekl při tom, že při sestavování budoucí vlády hodlá nechat stranám dostatek času na jednání. Hlavními tématy koaličních rozhovorů by podle hlavy státu měly být „vzdělání, ochrana klimatu, bezpečnost a armáda“. Do vytvoření nové vlády zůstane v úřadu kancléřka Brigitte Bierleinová, která od počátku června předsedá úřednickému kabinetu.
Podle předvolebních průzkumů míří k jasnému vítězství ÖVP pod vedením bývalého kancléře Kurze. Druhé místo by mohli obsadit sociální demokraté (SPÖ), třetí pak protiimigrační FPÖ. Do Národní rady se podle průzkumů probojují také liberálové z NEOS a po dvou letech mimo parlament v něm zřejmě opět usednou také Zelení.