Žádostí o vydání Kickla se mají rakouští poslanci zabývat příští týden. FPÖ vydání svého šéfa odmítá a v prohlášení uvedla, že Kickl se křivého svědectví nedopustil.
Jako důvod svého rozhodnutí uvedl Van der Bellen, že vítěz voleb Svobodná strana Rakouska nenašla žádného koaličního partnera, který by byl ochotný jmenovat jejího lídra Herberta Kickla kancléřem.
„Jestli je někdo skutečně vlastenec, musí se postavit ke své vlajce a spolupracovat s těmi, kteří ctí vládu práva a mezinárodní pravidla,“ zdůrazňuje senátor Pavel Fischer (nez.).
„Pro Andreje Babiše (ANO) je to signál, že populistická politika funguje i u sousedů. Myslím, že frakce Patrioti pro Evropu může být vítězstvím Svobodných rozhodně posílena,“ říká Kateřina Vnoučková.
Rakouští Svobodní si připsali historické vítězství ve volbách, dostali 29,21 procenta hlasů. Lidovci kancléře Nehammera skončili druzí s 26,48 procenta, ztratili přes deset bodů oproti roku 2019.
„Je možné, že nakonec budeme všichni po uzavření volebních místností a po sečtení hlasů překvapeni,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu český velvyslanec v Rakousku Jiří Šitler.
Viktor Orbán dělá všechno pro to, aby jeho cesta do Ruska byla vnímána jako součást unijního předsednictví, kterého se Maďarsko ujalo na začátku července. Jde ale pouze o jeho záležitost.
Ochotu začlenit se do této frakce také vyjádřila krajně pravicová portugalská formace Dost (Chega) a španělské krajně pravicové uskupení Vox. Očekává se, že se připojí i italská Liga Mattea Salviniho.
Na půdorysu změny uspořádání europarlamentu probíhá další dějství boje mezi opozičními ANO a SPD. Podle odborníků mohlo být za Babišovým tahem s novou frakcí i to, že vycítil Okamurovu slabost.
ANO Andreje Babiše, strana Fidesz Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska Herberta Kickla zakládají politickou alianci. Cílem je založit v Evropském parlamentu novou frakci. Co to znamená?
Kromě druhého místa pro radikální FPÖ zaujal především bezprecedentní výsledek komunistů. Ti skončili čtvrtí se ziskem 11,7 % hlasů, v samotném městě Salcburk jsou s téměř 22 % hlasů druzí.
Poslanci pravicově populistické Svobodné strany Rakouska při Zelenského projevu opustili na protest sál. Už předtím ohlásili, že jeho vystoupení nepodporují, protože ctí rakouskou neutralitu.
Snaha nestranit a být v lecčems druhým Švýcarskem v kontextu války na Ukrajině naráží na své limity, kdy se v řadě svých postojů Rakousko dostává do konfliktu se zbytkem Evropy.
Podle rakouské ministryně spravedlnosti Almy Zadičové ze strany Zelených je nutné trestat a netolerovat jakékoliv zlehčování holokaustu či jiných nacistických zločinů proti lidskosti.
„Rakouská prezidentská volba je stále ještě volbou v duchu pandemie. Rakouská společnost se v podstatě nachází v jakési postkrizové náladě,“ komentuje socioložka důvody protestních nálad v Rakousku.
Do boje o Hofburg se zapojí sedm kandidátů. Překonají tím rekordní počty uchazečů z let 1951 a 2016. Ani letos ale Rakousko nezvolí ženu. Na volebním lístku totiž žádná nebude.
V centru Vídně v sobotu demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření, kromě nadcházejícího lockdownu jim vadí i nařízení povinného očkování, které schválila rakouská vláda.
Od konce příštího týdne budou moci tato místa v rakouské metropoli navštěvovat pouze lidé s potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci. Negativní test na koronavirus už stačit nebude.
Zákaz schválili loni poslanci obou stran tehdejší vládní koalice. Ačkoli norma konkrétně nezmiňuje, že zákaz se týká islámských pokrývek hlavy, z jejího znění to implicitně vyplývá.
Stejně jako ostatní akce s účastí veřejnosti, se i vídeňské volby o minulém víkendu odehrály v upraveném formátu. Korespondenčně hlasovalo celých 43 procent voličů.