Rakousko se potýká se skandálem, do něhož byli zapojeni politici, média i experti na veřejné mínění. Aféra už stála křeslo premiéra Sebastiana Kurze. Jakou dohru může mít?
Stejně jako ostatní akce s účastí veřejnosti, se i vídeňské volby o minulém víkendu odehrály v upraveném formátu. Korespondenčně hlasovalo celých 43 procent voličů.
Důvodem Stracheho vyloučení jsou podezření ze zpronevěry stranických peněz. Strache naznačil, že si přes vánoční svátky rozmyslí, zda se vrátí do politiky.
V nedělních parlamentních volbách Svobodná strana Rakouska získala podle předběžných výsledků 16,2 procenta hlasů. V posledních volbách v roce 2017 to bylo téměř 26 procent.
Předvolební průzkumy předpovídají jasné vítězství lidovců bývalého kancléře Kurze, kteří by mohli získat až 35 procent hlasů. S velkým odstupem na druhém místě zřejmě skončí sociální demokraté.
Když v Rakousku vypukla aféra s bývalým vicekancléřem Strachem, předvídali mnozí straně protimigračních Svobodných konec. Teď ale voliče přesvědčují, že se nic nestalo a znovu chtějí do čela vlády.
Předmětem vyšetřování je i podezření na zpronevěru firmami, které stranám poskytovaly dary. Čtyřstránkový pokyn k vyšetřování byl vydán na konci května.
Jeho jméno je Ramin Mirfakhrai. Vídeňský právník, který přivodil konec vládní koalice. Video zachycující šéfa rakouských Svobodných prý bylo motivované občanskou společností, uvedl.
„Původci videa se Strachem možná chtějí před eurovolbami demaskovat pravicové populistické strany v Evropě, které jsou velmi vlivné kromě Rakouska i v řadě dalších zemí,“ říká Zuzana Lizcová z FSV UK.
Kancléř Sebastian Kurz uvedl, že volby jsou „nutností, nikoliv přáním“. Jeho dosavadní koaliční partner - Svobodná strana Rakouska - nyní pod sebou má ministerstvo vnitra i obrany.
Údajná ruská investorka mimo jiné naznačila, že chce získat významný podíl v nejčtenějším rakouském listu Kronen Zeitung a poté jeho prostřednictvím podpořit stranu FPÖ ve volební kampani.
Tisíce lidí v sobotu demonstrovaly ve Vídni a v Římě proti vládám, jejich součástí jsou pravicoví populisté. Demonstranti kritizovali především restriktivní migrační politiky rakouské a italské vlády.
Podle rakouského kancléře ujednání nepomáhá řešit migrační otázky, ohrožuje rakouskou suverenitu ve věcech migrační politiky a stírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací.
Šéf rakouské Svobodné strany Rakouska Heinz-Christian Strache se dohodl s moderátorem ORF, že se omluví a zaplatí kompenzaci za újmu způsobenou nedávným tvrzením o lživém zpravodajství.
Rakouský veřejnoprávní rozhlas a televize ORF je v posledních týdnech pod tlakem vládní Rakouské strany svobodných FPÖ. „ORF potřebuje reformy,“ prohlásil předseda svobodných Heinz-Christian Strache.
Rakouský vicekancléř Strache vyvolal pobouření, když v rozhovoru pro srbský deník prohlásil, že Kosovo je součástí Srbska. Šéf Svobodné strany Rakouska své prohlášení mírnil.
Desetitisíce lidí v sobotu ve Vídni protestovaly proti vzniku koaliční vlády Rakouské lidové strany s protiimigrační a protiislámskou Svobodnou stranou Rakouska.
Svobodná strana Rakouska, koaliční partner lidovců v nové vládě kancléře Sebastiana Kurze, chce ubytovat žadatele o azyl v kasárnách. Uvedl to její předseda a vicekancléř Heinz-Christian Strache.