Žádostí o vydání Kickla se mají rakouští poslanci zabývat příští týden. FPÖ vydání svého šéfa odmítá a v prohlášení uvedla, že Kickl se křivého svědectví nedopustil.
Rakouští Svobodní (FPÖ) očekávají, že v parlamentních volbách zopakují úspěch. „Svobodní jsou dlouhodobě silní na sociálních sítích,“ vypočítává reportér Respektu Tomáš Lindner v Interview Plus.
Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se dopustil křivé výpovědi, když v parlamentním vyšetřovacím výboru snižoval svou roli na jmenování šéfa významné státní investiční společnosti ÖBAG.
Rakouská prokuratura tvrdí, že Kurz před výborem snižoval svou roli při obsazení funkce šéfa rakouského holdingu Öbag svým důvěrníkem. Kurz naznačil, že vyšetřování je politicky ovlivněné.
Ve Vídni se tento týden demonstrovalo kvůli novinám. Vláda chce totiž ukončit tištěné vydání nejstaršího deníku na světě, který se stal nedílnou součástí rakouské metropole.
Karin Kneisslová byla ministryní zahraničí bezmála dva roky. Své místo v historii si ale zajistit stihla především díky své svatební fotografii, na které tančí valčík s Vladimirem Putinem.
Nestává se často, aby v nějaké zemi během několika pár hodin rezignovali premiér a ministr financí, aniž by k tomu byl objektivní důvod. V Rakousku se ale přesně něco takového stalo.
Kurz minulý měsíc kvůli korupční aféře odstoupil z postu předsedy vlády a stal se šéfem poslaneckého klubu lidové strany (ÖVP) v dolní komoře rakouského parlamentu. Tím získal i trestněprávní imunitu.
Parlamentní klub ÖVP ve čtvrtek uvedl, že žádost vyšetřovatelů podporuje a má radost, že přišla tak rychle. Bude podle něj brzy možné vyvrátit obvinění vznesená proti pětatřicetiletému politikovi.
Praha / Vídeň||Lenka Kabrhelová, Kateřina Pospíšilová, Dominika Kubištová|Zprávy z domova|Vinohradská 12
Rakousko se potýká se skandálem, do něhož byli zapojeni politici, média i experti na veřejné mínění. Aféra už stála křeslo premiéra Sebastiana Kurze. Jakou dohru může mít?
I druhá vláda Sebastiana Kurze nevydržela celé čtyřleté funkční období. Po korupčním skandálu se musel
35letý šéf ÖVP kancléřského postu vzdát, aby zemi nehrozil pád vlády a další předčasné volby.
„Spolupráce s ministrem zahraničí Alexanderem Schallenbergem byla dosud velmi konstruktivní,“ naznačil Kogler ochotu přijmout Kurzem navrhované řešení.
Vyšetřovatelé provedli razie v kancléřství, na ministerstvu financí a v centrále Kurzovy lidové strany. Podle prokurátorů si kancléř spolu s dalšími devíti lidmi v roce 2016 kupoval upravené průzkumy.
Kurz a jeho kolegové podle sdělení státního zastupitelství pro hospodářskou kriminalitu a korupci (WKStA) čelí podezření, že si koupili kladný mediální obraz za peníze daňových poplatníků.
Vláda ohlásila nová opatření v den, kdy poprvé od konce dubna v zemi přibylo více než 2000 nakažených za den. Opatření se mohou dále zpřísnit v závislosti na vytíženosti jednotek intenzivní péče.
Podle rakouského prezidenta Alexandra Van der Bellena je to právní, morální i politická zodpovědnost. Ochranu chce poskytnout především ženám a bývalým spolupracovníkům unijních států.
Rakouský kancléř poukázal na „obzvlášť obtížnou integraci“ Afghánců. „Přijímat lidi, které pak nelze integrovat, to je obrovský problém pro nás jako zemi,“ řekl šéf rakouské vlády.
Když se počet kompletně očkovaných proti covidu přehoupl přes 50% hranici, začíná se uvažovat o tom, jestli přeci jen nezvýšit tlak na podstoupení očkování tím, že se testování od podzimu zpoplatní.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz neprochází úplně šťastným obdobím. Před několika dny musel znovu vypovídat před parlamentní vyšetřovací komisí zkoumající dosazování pozic ve firmách blízkých státu.
Sebastian Kurz, který byl dosud považován za „teflonového“ politika, na němž nezůstalo viset ani smítko jakýchkoli potíží, se najednou ocitl v samém středu vyšetřování.