Rakouská vláda chce zrušit tištěné vydání nejstarších stále vycházejících novin na světě. Lidé demonstrují

Rakouští poslanci rozhodují o budoucnosti nejstarších stále vycházejících novin na světě. Deník Wiener Zeitung už zřejmě nebude vycházet v tištěné podobě. Osud, který potkal řadu médií, ale vyvolal v tomto případě v Rakousku silnou odezvu. Proti zrušení jejich tištěného vydání se konala tento týden před úřadem vlády demonstrace.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu deníku Wiener Zeitung

Demonstrace na podporu deníku Wiener Zeitung | Zdroj: Reuters

Deník Wiener Zeitung, který vlastní Rakousko, konkrétně spolková vláda v zastoupení spolkového kancléře, je považovaný za liberální médium s kvalitním žurnalistickým obsahem. 

V Estonsku už nebudou v pondělí vycházet žádné papírové noviny. Tištěná vydání jsou moc drahá

Číst článek

Na jeho spolufinancování se podílejí i soukromé firmy. Noviny totiž fungují také jako promulgační list, takže se v něm objevují změny v obchodním rejstříku nebo účetní uzávěrky rakouských firem. Pro podniky je to povinné, zároveň je to ale zpoplatněné. 

Kromě toho jeho stránky také informují o výběrových řízeních ve státním sektoru.

Firmám povinnost skončí, vláda tvrdí, že jim tak ušetří až 20 milionů eur ročně. Končí také tištěné vydání, veškerý obsah se přesune na web a na papíře bude deník vycházet pouze jednou za měsíc. 

Demonstrace

Za zachování originální verze novin se konala tento týden demonstrace před úřadem vlády. A redakce Wiener Zeitung před ním na protest uspořádala svou redakční poradu. Přinesla si stůl, židle a na chodníku úřadovala.

Evropská unie připravuje nová pravidla pro fungování médií. Zajistit mají nezávislost a ochranu novinářů

Číst článek

Ke konci novin se vyjadřují i politické osobnosti, které v tuto chvíli nereprezentují vládu. O novinách pro rakouskou agenturu APA mluvila i česká eurokomisařka Věra Jourová. Ta považuje za nešťastné, že Wiener Zeitung minimálně v tištěné podobě končí, protože ví, jak silnou tradici noviny mají a jak kvalitní obsah nabízejí. 

Wiener Zeitung vyšel poprvé v roce 1703. Nejedná se o první publikovaný deník, jsou to však nejdéle bez přestávky vycházející noviny na světě.

Momentálně vycházejí pětkrát týdně v nákladu asi 24 000. Jsou plnou součástí rakouské historie, jejich archiv je chráněn v rámci programu Paměť světa. Wiener Zeitung byly za staletí téměř u všeho. Především ale tvořily nedílnou součástí vídeňských kaváren, protože v nich byl vždy výtisk zdarma.

Výrazné osobnosti rakouského veřejného života na dobových fotografiích sedí v kavárně a mají v ruce Wiener Zeitung.

Nová mediální legislativa

Rakouská vláda chystá novou mediální legislativu. Má obsahovat i nová pravidla, která mají zajistit větší transparentnost inzerátů, které se objevují v médiích a týkají se politické reklamy a veřejných institucí.

Proti zrušení tištěného vydání Wiener Zeitung se konala tento týden před úřadem vlády demonstrace | Zdroj: Reuters

Inzeráty musí být nově jasně oddělené, musí být jasně označené, aby si každý okamžitě uvědomil, o co jde. Doposud se inzeráty, které stály do 5000 eur, hlásit nebo označovat nemusely.

V novinách se uplatňovala mediální povinnost zveřejňovat vládní materiály. Ta se sice praktikovala v maximální frekvenci čtyřikrát ročně, s novelou ale také končí.

Podnět k těmto změnám vznikl aférou v roce 2021, která se týkala vlády tehdejšího kancléře Sebastiana Kurze.

Ten si nechával zadávat politické průzkumy, jehož výsledky vycházely v jeho prospěch, a tím podporoval povědomí, že jeho popularita sílí a měl by se postavit do čela lidovců, což se také stalo.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme