Válka Izraele a Hamásu: Naděje umírá jako poslední, ale strany musí dodržet podmínky, říká analytik

Izraelské letectvo v noci na neděli pokračovalo v úderech na tunely, velitelská centra, muniční sklady a další cíle v palestinském pásmu Gazy poté, co v pátek skončilo příměří mezi hnutím Hamás a Izraelem. „Pro izraelskou vládu, je výhodnější pokračovat ve vojenské operaci a plnit svůj počáteční slib, že Hamás vymaže ze zemského povrchu,“ říká Milan Slezák, zahraničně-politický analytik Českého Rozhlasu.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oslavy po propuštění Palestinských zajatců

Oslavy po propuštění Palestinských zajatců | Foto: Ali Sawafta | Zdroj: Reuters

Tým vyjednavačů izraelské tajné služby Mosad dostal v sobotu pokyn vrátit se do vlasti z Kataru, protože se jednání o prodloužení příměří dostala do slepé uličky. Proč už není snaha udržet nebo obnovit příměří v pásmu Gazy?
Tady platí dvě zásady. Za prvé příměří, připomeňme si, bylo původně uzavřeno na čtyři dny s tím, že může být prodlouženo, jestliže o to budou mít obě strany zájem a pokud také obě strany splní podmínky, na nichž se předem dohodli.

Izraelská armáda za první den po příměří zasáhla přes 450 cílů v pásmu Gazy. Hamás hlásí 240 obětí

Číst článek

Tady se dostáváme k tomu druhému bodu, že obě strany, to znamená Izrael i Hamás, se obviňují z toho, že příměří, nebo podmínky pro prodlužování příměří, porušila ta druhá strana.

Izrael třeba tvrdí, že Hamás nepropustil všechny ženy, které se octly situaci rukojmích, které propustit slíbil a že také obnovil raketové útoky na Izrael. A Hamás zase tvrdí, že ty své podmínky, co měl dodržet, nedodržel Izrael.

Zástupce šéfa hnutí Hamás Sálih Arúrí řekl televizi Al-Jazeera, že skupina nepropustí další rukojmí, pokud nebude prodlouženo příměří a pokud Izrael neosvobodí všechny palestinské vězně. Kolik izraelských rukojmích je ještě zadržováno? Ví se to?
Tak chci jen podotknut, než odpovím na tu vaši otázku, že požadavek propustit všechny palestinské vězně je návrat k původnímu maximalistickému požadavku, který Hamás měl když si představoval, že za unesené izraelské rukojmí, to znamená za zhruba 240 lidí, dokáže vymoci svobodu pro všechny palestinské vězně, kteří jsou v izraelských věznicích.

To znamená pro několik tisícovek lidí. Nakonec se, jak dobře víme, uskutečnila jen jiná výměna, také nesouměrná a palestinských vězňů bylo propuštěno třikrát tolik co izraelských rukojmích.

Na druhou stranu byli to lidé, které bych shrnul do kategorie těch, kteří nespáchali tak závažné činy. Nebyly to třeba lidé, kteří se zasloužili o vybití celé izraelské rodiny. Byli to nezletilí a ženy. Takže se nepodařilo Hamásu splnit ten původní požadavek.

A teď tedy k té vaší druhé otázce, kolik rukojmích je zadržováno, na tu otázku se velmi špatně odpovídá, protože nevíme, kolik izraelských rukojmích v zajetí Hamásu přežilo.

Víme, že někteří z nich umřeli. To už máme potvrzeno. Ale dejme tomu, že v zajetí zůstává více než polovina ještě naživu. Více než polovina unesených Izraelců, kterých, jak už jsem řekl, bylo něco přes 240.

Z Pásma Gazy jsou hlášeny těžké boje. Izrael útočí také na cíle v Sýrii, tvrdí Damašek

Číst článek

Jaká je naděje na úspěch jednání? Podle The Wall Street Journal rozhovory o prodloužení příměří pokračují přesto, že izraelští vyjednavači odjeli z Kataru. Naopak katarští prostředníci jsou v Izraeli a egyptští v pásmu Gazy, aby zůstaly otevřené komunikační kanály.
Tady samozřejmě platí, že naděje umírá jako poslední, ale platí také, že obě strany by měly mít pocit, že se jim podařilo dosáhnout cílů minimálních, z cílů, které si stanovily.

No a pro Izrael se teď zdá výhodnější, nebo pro izraelskou vládu, abych byl přesnější, pokračovat ve vojenské operaci a plnit svůj počáteční slib, nebo se alespoň pokoušet o plnění počátečního slibu, že Hamás vymaže ze zemského povrchu. Samozřejmě to s sebou nese ještě další, ne už tak příznivé důsledky.

S cílem ochránit civilisty armáda vytvořila už v pátek, kdy skončilo týdenní příměří mezi Izraelem a Hamásem, on-line mapu, která rozděluje pásmo Gazy na stovky malých očíslovaných parcel a vyzvala obyvatele, aby si zjistili číslo své lokality pro případ nutné evakuace je toto účinný postup, jak ochránit civilní obyvatelstvo?
No to uvidíme v příštích dnech. Já bych jenom připomněl, že to je alespoň nějaký pokus, alespoň nějaká snaha, další snaha o to uchránit civilisty.

Tak kritizované příkazy nebo návody k evakuaci mohly také uchránit životy stovek lidí. I když pro Palestince, kteří se museli stěhovat ze severu Gazy na jih několik desítek kilometrů třeba i po vlastních a teď se musejí stěhovat znovu, to je nepříjemné.

Ale musíme si jenom letmo připomenout, že žádné takové varování se nedostalo účastníkům hudebního festivalu v Izraeli, ani obyvatelům kibuců, které Hamás a jeho spojenci bez varování napadli.

Vladimír Kroc, ank Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme