Povodeň dorazila po Labi do Saska, bojují s ní i Drážďany
Velká voda dorazila do sousedního Saska. S povodněmi bojují obce na Labi včetně Drážďan Ve městě Halle dosáhla řeka Sála rekordních hodnot.
Protipovodňové bariéry v Drážďanech zatím náporu rozbouřeného Labe odolávají. Záchranáři po celou noc zpevňovali břehy.
Na Augustově mostě v centru města přistavili lokomotivy, aby podobně jako při poslední povodni došlo ke zpevnění mostních pilířů.
Situaci v Drážďanech přiblížila zpravodajka ČRo Klára Stejskalová (13.20 hod.)
V poledne protékalo korytem Labe téměř 4400 kubíků vody za sekundu. Skoro 9 tisíc lidí muselo opustit své domovy, 8,5 tisíce domácností je bez proudu.
Zatímco po cestě zanechává povodňová vlna katastrofální škody, pod vodou je Shöna, Bad Schandau i Pirna, v historickém centru Drážďan ale běží život jako v jakýkoliv jiný den. Galerie a muzea jsou otevřené, turisté posedávají v kavárnách nebo se projíždějí v drožkách kolem historických památek.
Po městě ale stále zní sirény záchranných vozů, které kontrolují, zda někde nedochází k průniku vody, aby pomohly s odčerpáváním.
Na Facebooku se právě před chvílí objevila zpráva, že na jednom místě začíná voda prosakovat. A ukazuje se pozitivní stránka sociálních médií, protože vzápětí na místo dorazily stovky mladých lidí, často středoškoláků, a snaží se průsaku zabránit. Přijíždějí tam také další auta s pytli s pískem.
„Je to neuvěřitelné nasazení a neuvěřitelná solidarita, kterou mladí lidé se svým městem mají a o které se tady v posledních dnech hodně mluví,“ říká zpravodajka ČRo v Drážďanech.
Spolková vláda už rozhodla o první okamžité pomoci postiženým. Každý, kdo má nějaké potíže, kdo má zatopený dům, dostane na ruku 400 eur. Mělo by to být 2000 na každou domácnost. Celkově se v Sasku odhaduje, že škody budou dosahovat 2,5 miliard eur.
V Německu se stejně jako v Česku potýkají s takzvanými povodňovými turisty, kteří často riskují vlastní život i životy záchranářů. Objevil se případ, kdy dva mladíci testovali, jaké je to jezdit na kole uprostřed rozbouřených vln. Záchranáře to pak stálo hodinu a půl nasazení, aby je z vln dostali.
Proto už byl přijat zákon, podle něhož každému, kdo by tímto způsobem chtěl ohrožovat nebo zdržovat záchranáře od práce na důležitějších místech, hrozí pokuta až 1000 eur.