Německý Pasov má nejhorší za sebou, ve městě pomáhají dobrovolníci
Katastrofální záplavy postihly kromě Česka i další evropské země. Německý Pasov, který zažil největší vzedmutí Dunaje za posledních 500 let, má nejhorší za sebou. Naopak Sasko se připravuje na přílivovou vlnu z Čech.
V Pasově hladina Dunaje kulminovala na 12,89 metru a poté začala klesat. Obyvatelé bavorského města nemají pitnou vodu, elektřinu ani pevný telefon. Pasov navštívila kancléřka Angela Merkelová, která přislíbila všem postiženým povodněmi v Německu okamžitou pomoc 100 milionů eur.
"V Pasově je zaplavena naprostá většina centra, je tam spousta hasičů, vojáků, dobrovolníků. Čeká se, až voda ustoupí, v pondělí se dala jen odčerpávat voda za sklepů," popsala situaci v Pasově studentka tamní univerzity Barbora Malinovská.
V Maďarsku i na Slovensku sledují Dunaj a připravují se na záplavy
Číst článek
V Pasově podle české studentky nejezdí většina autobusů, pohyb po městě je proto velmi obtížný.
Situaci v Pasově popsala Veronice Sedláčkové česká studentka tamní univerzity Barbora Malinovská
"Pasov je koncipován tak, že centrum leží mezi oběma řekami, Dunajem a Innem, a zbytek města je prakticky odříznutý, protože mosty jsou nesjízdné. Do některých částí se nedá dostat jinak než na člunech nebo letecky," říká Barbora Malinovská, podle kterých zůstávají v odříznutých částech města hlavně dobrovolníci.
"Dávají se dohromady přes sociální sítě, hlavně teď, když voda ustoupila, se na Facebooku objevují žádosti o pomoc třeba z obchodů, kaváren, kde je potřeba odstraňovat škody. Odpoledne budeme hasičům a dobrovolníkům vařit teplé jídlo, upečeme jim nějakou bábovku, uděláme kávu, aby se jim lépe pracovalo," prozradila studentka pasovské univerzity.
Drážďany jsou prý dobře připravené
V Drážďanech už zastavili provoz na Modrém mostě, nejnovější spojnici přes Labe. Semperova opera je obložená třemi a půl tisíci pytli s pískem. Dlouhý lidský řetěz dobrovolníků se teď snaží ochránit vzácné historické centrum saské metropole.
"Pomáhám ráda, oslovili mě přátelé a považuji to za super nápad," vylíčila jedna z dobrovolnic.
Podle premiéra Tillicha udělaly Drážďany vše, co bylo po povodních v roce 2002 naplánováno. Byla přijata všechna protipovodňová opatření.
"Drážďany jsou od té doby dobře vyzbrojeny, ale samozřejmě musíme čekat, co přinese voda z Čech", prohlásil saský premiér.