„Vláda se musí pochválit, protože nejsou tak úspěšní a vlastně zklamali občany,“ tvrdí Balaštíková (ANO). Nový (TOP 09) míní, že jeho vláda dodržela plánovaný rozpočet.
V reakci na loňské ničivé povodně vláda předkládá novelu vodního zákona, která protipovodňová opatření nově definuje jako objekty stavěné ve veřejném zájmu. V praxi to umožňuje vyvlastňovací řízení.
„Děti to berou jako realitu. Berou to možná jako dobrodružství. Neprožívají to tak. Nepodali jsme jim to jako nějakou tragédii,“ říká Lubomír Kováčik, který žije v náhradním bydlení.
Podle údajů pojišťoven jde o druhou největší katastrofu od vzniku Česka. Více škod způsobily jen rozsáhlé povodně, které zasáhly zemi v srpnu 2002. Za ně pojišťovny vyplatily 36,7 miliardy Kč.
„Na obnovu po povodních se myslím připravují všechny obce, i Jeseník už sečetl škody, a teď nastane rozhodování, do čeho půjdeme jako první, co je pro město nejdůležitější,“ říká starostka.
Nejbližší podobná trať je až v polském Krakově, ve slovenském Liptovském Mikuláši nebo v Praze. Povodně zničily ve slezském městě i tělocvičny, takže sport se ve městě z velké části úplně zastavil.
Fotbalisté Slavie ve šlágru vloženého osmého kola první ligy zvítězili v Ostravě 1:0. Pražané jako jediní v sezoně nejvyšší soutěže stále neprohráli a upevnili si vedoucí příčku v tabulce.
Místostarosta Hynek Sekanina zvolený za hnutí STAN potvrdil, že obec zatím o peníze ze státního fondu nepožádala. Vůbec poprvé se tím bude zastupitelstvo zabývat teprve příští týden.
Dva měsíce po ničivých záplavách nejsou obce a města zdaleka ve stavu jako před velkou vodou. Na postižených místech stále působí třicítka pracovníků organizace Člověka v tísni.
Několik řek a potoků se kvůli srážkám rozvodnilo v Málaze, kde úřady nechaly evakuovat nejméně 3000 lidí. Meteorologové očekávali, že ve středu ve městě spadne za 12 hodin nejméně 180 litrů srážek.
Stav nebezpečí v částech Moravskoslezského kraje zasažených zářijovými povodněmi potrvá do pátku 13. prosince. Stát také připravuje dva programy na obnovu vodohospodářské infrastruktury.
Někteří starostové se obávají, že pracovníci z vesnic odjedou a ty tak zůstanou bez pomoci. Podle vedení kraje je důvodem zdržení vyplácení peněz složitá administrativa.
Ve Španělsku po záplavách pokračuje pátrání po pohřešovaných, kterých je nyní 89, ale 62 nalezených obětí zatím nebylo identifikováno, píšou místní média.
„S co nejmenším papírováním a co nejrychleji. Rozhodli jsme se zčtyřnásobit podporu, na kterou mohou dosáhnout všechny dotčené domácnosti bez rozdílu v příjmech,“ řekl podle El País premiér.
Voda v noci z úterý na středu smetla v okolí Valencie vše, co jí stálo v cestě. Záchranáři stále hledají těla v uvázlých autech a v promočených budovách. Celkový počet pohřešovaných není znám.
Proti konání Grand Prix, která se měla uskutečnit od 15. do 17. listopadu, už v minulých dnech protestovali jezdci, podle nichž by bylo v současné situaci uspořádání závodů ve Valencii neetické.
Ani měsíc a půl po ničivých záplavách se mnoho lidí v zasažených oblastech nevrátilo do svých domů. Mokré zdi špatně schnou a bydlet se tam nedá ani po úklidu.
Na jihovýchodě Španělska pokračuje pátrání po desítkách pohřešovaných. Na pomoc poslalo v pátek španělské ministerstvo obrany dalších 500 vojáků. Celkem jich tak pomáhá ve Valencii už 1700.