Několik řek a potoků se kvůli srážkám rozvodnilo v Málaze, kde úřady nechaly evakuovat nejméně 3000 lidí. Meteorologové očekávali, že ve středu ve městě spadne za 12 hodin nejméně 180 litrů srážek.
Stav nebezpečí v částech Moravskoslezského kraje zasažených zářijovými povodněmi potrvá do pátku 13. prosince. Stát také připravuje dva programy na obnovu vodohospodářské infrastruktury.
Někteří starostové se obávají, že pracovníci z vesnic odjedou a ty tak zůstanou bez pomoci. Podle vedení kraje je důvodem zdržení vyplácení peněz složitá administrativa.
Ve Španělsku po záplavách pokračuje pátrání po pohřešovaných, kterých je nyní 89, ale 62 nalezených obětí zatím nebylo identifikováno, píšou místní média.
„S co nejmenším papírováním a co nejrychleji. Rozhodli jsme se zčtyřnásobit podporu, na kterou mohou dosáhnout všechny dotčené domácnosti bez rozdílu v příjmech,“ řekl podle El País premiér.
Voda v noci z úterý na středu smetla v okolí Valencie vše, co jí stálo v cestě. Záchranáři stále hledají těla v uvázlých autech a v promočených budovách. Celkový počet pohřešovaných není znám.
Proti konání Grand Prix, která se měla uskutečnit od 15. do 17. listopadu, už v minulých dnech protestovali jezdci, podle nichž by bylo v současné situaci uspořádání závodů ve Valencii neetické.
Ani měsíc a půl po ničivých záplavách se mnoho lidí v zasažených oblastech nevrátilo do svých domů. Mokré zdi špatně schnou a bydlet se tam nedá ani po úklidu.
Na jihovýchodě Španělska pokračuje pátrání po desítkách pohřešovaných. Na pomoc poslalo v pátek španělské ministerstvo obrany dalších 500 vojáků. Celkem jich tak pomáhá ve Valencii už 1700.
„Všichni - úřady, instituce, občané i občanská společnost - musíme zůstat jednotní v pomoci a podpoře,“ uvedl král Felipe VI. Varoval, že na části území stále platí výstraha před extrémními srážkami.
Regionální úřady čelí kritice, že varování před povodněmi poslalo prostřednictvím SMS zprávy až v úterý večer, od 20.30 do 21.00. V té době už povodně zasáhly řadu míst v regionu.
Desítky pracovníků mají silně poškozené domy kvůli zářijovým povodním. Všichni bydlí ve špatně pojistitelných oblastech a právě pro ně je určená dobročinná sbírka fondu Pavla Novotného.
Jak vypadají povodněmi zasažené obce a města v Olomouckém a Moravskoslezském kraji více než měsíc od katastrofy? Podívejte se na srovnání mezi zářím a říjnem pohledem fotografů serveru iROZHLAS.cz.
„Mám informace od starostů, že je pro lidi teď velmi citlivé přemýšlet o tom, že by odešli z místa, kde se narodili, kde vyrůstali. Nebo naopak kde si postavili dům,“ říká šéf Svazu měst a obcí.
Obce i stát hledají volné pozemky v povodněmi postižených oblastech. Rodiny, kterým domy vzala voda, si většinou nebudou moct postavit nové na stejném místě.
„Hlavním spouštěčem sesuvů půdy ve střední Evropě jsou srážky. Takže při povodních můžeme pozorovat i spouštění sesuvů ve svazích na horách,“ popisuje Jan Lenart, přírodovědec z Ostravské univerzity.
V Bologni a okolí napršelo za 4 hodiny zhruba 80 milimetrů srážek. Starosta města Matteo Lepore vyzval obyvatele, aby se schovali do vyšších pater a nevycházeli z domů.
Při vyhlášeném stavu nebezpečí lze v postižených oblastech snadněji organizovat pomoc vojáků i hasičů, bez které se samosprávy i místní lidé ani tři týdny po záplavách stále neobjedou.
„Obnova by měla být rychlá. Snažíme se zjednodušit proces dopravy peněz na místo určení tak, aby mohly být rychle spotřebovány,“ řekl nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN).
„Mezi těmito devíti je s největší pravděpodobností jjedna česká občanka, která zemřela ještě na české straně, jeden německý občan a sedm polských občanů,“ řekl předseda polské vlády Donald Tusk.