Na jihu záplavy, na severu sníh. Španělsko ohrožují další silné bouře
Na jihu a jihovýchodě Španělska, kde se ještě potýkají s následky největších záplav za několik desítek let způsobených přívalovými dešti před dvěma týdny, se ve středu očekávají další vydatné srážky. Řada obcí nechala proto zavřené školy, v částech Katalánska omezili preventivně dopravu. Naopak na severu Španělska varují před sněhem, v některých oblastech je už omezen provoz na úsecích silnic, napsal deník El País.
Bouře se silnými dešti očekávají ve středu zejména na středomořském pobřeží Španělska, místní meteorologická agentura Aemet vyhlásila nejvyšší (červený) stupeň varování pro jihošpanělskou Malagu a katalánskou provincii Tarragona.
Španělsko dá na přímou pomoc po povodních 10,6 miliardy eur. Do zaplavených míst nasadí tisíce lidí
Číst článek
Druhý nejvyšší stupeň varování platí v dalších částech Katalánska, v regionu Valencie a také na Baleárách. Katalánská vláda proto omezila provoz na silnících v několika oblastech, zavřené tam zůstaly i školy. Doporučila také práci z domova, kde je to možné.
Přístav Valencie od středečních dvou hodin ráno zůstává zavřený a tamní terminál nepřijímá nové kontejnerové vozy. Školy zůstaly zavřené i ve čtyřech desítkách obcí Valencie, včetně její metropole a měst Chiva či Paiporta, které zdevastovaly bleskové povodně z 29. října. Ty si podle středečních údajů televize RTVE vyžádaly 223 obětí, z toho 215 ve Valencii, sedm v Kastilii-La Mancha a jedna osoba kvůli nim zemřela v Andalusii.
Záplavy z konce října zničily domy, stovky aut a silnice a omezily dopravu i na železnici. Až ve středu zahájila společnost Renfe prodej jízdenek na linku vysokorychlostní železnice z Valencie do Madridu, která obnoví normální provoz ve čtvrtek.
Zpovídání ministrů
Během středy by se také měla katastrofálními povodněmi zabývat dolní komora španělského parlamentu, kde má skládat účty několik ministrů. Kabinet v Madridu a zejména regionální vláda Valencie čelí tvrdé kritice, že při záplavách z konce října zpočátku reagovaly pomalu a zanedbaly i preventivní opatření.
V sobotu demonstrovalo ve Valencii podle španělské vlády na 130 tisíc lidí za odstoupení šéfa valencijské regionální vlády Carlose Mazóna, skupinky se střetly s policií. Mazón pak v pondělí přiznal, že „možná došlo k chybám“. Podle deníku El País místo rezignace chystá výměnu některých ministrů své vlády.
Ve středu před dalšími možnými záplavami místopředsedkyně španělské vlády Yolanda Díazová vyzvala firmy, aby přijaly opatření pro zajištění bezpečnosti svých zaměstnanců. „Vzhledem k červeným varováním nemůžete jít na pracoviště, pokud existuje riziko pro zdraví zaměstnanců a zaměstnankyň,“ napsala Díazová na síti X.