Od katastrofálních povodní v roce 2002 si lidé v Česku postavili 16 tisíc rodinných domů v záplavových územích. Nejvíce takových staveb stojí v Olomouckém kraji.
Pro Floridu a oblast severovýchodního pobřeží Mexického zálivu by to byla po Helene a Miltonu už třetí ničivá bouře této sezony. Ty předchozí zabily přes 300 lidí a způsobily miliardové škody.
Obce v Moravskoslezském kraji se stále vypořádávají s následky zářijových povodní. Starostové by uvítali prodloužení stavu nebezpečí o další měsíc, rozhodovat o tom bude vláda.
Filipíny každoročně zasáhne přibližně 20 velkých bouří, v regionu se tvoří blíže u pobřeží, rychleji sílí a pohybují se déle nad pevninou v důsledku klimatických změn, uvádí nedávná studie.
Jedná se již o druhý výbuch v krátké době. Pondělní erupce postihla více než 10 000 lidí v deseti vesnicích a přinutila asi 4400 vesničanů opustit svá obydlí.
„S co nejmenším papírováním a co nejrychleji. Rozhodli jsme se zčtyřnásobit podporu, na kterou mohou dosáhnout všechny dotčené domácnosti bez rozdílu v příjmech,“ řekl podle El País premiér.
Silné bouře a tornádo se v neděli nad ránem prohnaly střední a jižní částí amerického státu Oklahoma. Bez proudu zůstalo 95 tisíc domácností. Média píší o šesti zraněných lidech.
„Všichni - úřady, instituce, občané i občanská společnost - musíme zůstat jednotní v pomoci a podpoře,“ uvedl král Felipe VI. Varoval, že na části území stále platí výstraha před extrémními srážkami.
„Ona je nemluvící, takže tam je opravdu problém jí něco vysvětlit, natož něco tak složitého, jako že jsme byli vytopeni. Opravdu nevíme, jaké si to ponese do budoucna následky,“ obává se Vladimír.
Na růstu čínské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí výrazně negativně podepsaly přírodní katastrofy. Přímé ekonomické ztráty v jejich důsledku od července dosáhly 230 miliard jüanů (753,8 miliardy Kč).
Hurikán Helene byl podle Brada Robertson kritickou zkouškou. Snáz se prý člověk ubrání větru. Voda ale pronikne všude. Nečekali, že se jim dostane do domu, a tak nic nevyklízeli.
Z odhadovaných událostí činí 6,6 miliardy korun škody občanů. „Potvrzuje se, že intenzita denního přírůstku hlášení se postupně snižuje,“ uvedl mluvčí asociace Tomáš Pavlík.
„Průměrná vyplacená částka činí přes 30 000 korun. Na Moravě v místech, kde voda stoupala, je nižší. Tam, kde voda protekla, je podpora vyšší. Škody jsou tam závažnější,“ přiblížil šéf úřadů práce.
Živel zasáhl i do americké prezidentské kampaně, když viceprezidentka Kamala Harrisová obvinila svého soupeře v boji o Bílý dům Donalda Trumpa ze šíření dezinformací o pomoci zasaženým oblastem.
„Data do národní databáze přebíráme vždy po skončení měsíce, proto jsme tento rekord objevili až teď,“ doplnili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.
Dva dny před druhým kolem senátních voleb schválila finanční pomoc rada města v čele s primátorem Tomášem Navrátilem z ANO. Ten se zároveň ucházel o křeslo senátora, které i získal.
Helene je osmou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony, je ukázkou hrozby hurikánů pro obyvatele USA, kterou podle expertů přináší změny klimatu poháněné spalováním fosilních paliv.
„Naštěstí elektřina funguje, pitná voda je zatím pouze po převaření. Musím velmi pochválit naše občany a dobrovolníky, kteří nám celý minulý týden pomáhali deset hodin denně,“ říká Jan Bezděk.
Na lidi vracející se do zatopených domovů může čekat neviditelné nebezpečí. Při odstraňování nánosů bahna a zničených věcí by proto podle odborníků měli myslet na své zdraví.
„Jakákoli autorita může v případě nebezpečí požádat o satelitní průzkum a dostane rapidně odpovědi, které jsou viditelné na webu,“ říká David Moravec z České zemědělské univerzity.
Podle satelitních snímků finské společnosti ICEYE mohla povodeň v Polsku zaplavit dvacet tisíc budov. Události posledního týdne vzbudily mezi Poláky obrovskou vlnu solidarity
Bez proudu bylo do soboty například celé sídliště Kateřinky s 12 000 obyvateli nebo lidé v částech Vávrovice a Držkovice. Krátkodobé výpadky elektřiny ale postihovaly celé město.