‚Slovo pogrom se stalo propagandou.‘ Amsterodamská starostka lituje výroku o útoku na izraelské fanoušky

Amsterodamská starostka Femke Halsemaová vyjádřila lítost nad tím, že v souvislosti s fyzickými útoky na izraelské fanoušky po fotbalovém utkání mezi amsterodamským Ajaxem a izraelským Maccabi Tel Aviv předminulý týden použila slovo pogrom. Informuje o tom v úterý server Euronews.

Amsterodam Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemský policista

Amsterodamská starostka lituje výroku o útoku na izraelské fanoušky (ilustrační foto) | Foto: Mizzle Media | Zdroj: Reuters

Den po zápase, tedy 8. listopadu, Halsemaová na tiskové konferenci prohlásila, že napadání izraelských fotbalových fanoušků „chlapci na skútrech“, kteří vždy z místa činu ujeli, jí připomnělo pogromy.

Incidenty se navíc odehrály před výročím takzvané křišťálové noci, která je označením protižidovského pogromu, jenž v noci z 9. na 10. listopadu 1938 propukl v nacistickém Německu.

Zraněných izraelských fanoušků v Amsterdamu je až 30. Evropští lídři odsuzují antisemitismus

Číst článek

Halsemaová nyní použití slova pogrom lituje a tvrdí, že výrok byl zmanipulován, aby posloužil politickým účelům v Nizozemsku i ve světě. „Musím říci, že v následujících dnech jsem viděla, jak se slovo pogrom stalo velmi politickým a vlastně se stalo propagandou. Izraelská vláda hovořila o palestinském pogromu v ulicích Amsterodamu,“ řekla Halsemaová.

Dodala, že i nizozemská vláda slovo používala hlavně k diskriminaci amsterodamských muslimů a místních obyvatel marockého původu. „To jsem nezamýšlela,“ ujistila podle nizozemským médií.

Podle místní policie fanoušci Maccabi nejdřív zaútočili na vůz taxislužby a spálili palestinskou vlajku. Později gangy na skútrech spustily doslova hon na izraelské fanoušky, z nichž někteří utrpěli zranění. Desítky podezřelých byly zadrženy.

‚Nesdílejí nizozemské hodnoty‘

Izraelští i nizozemští politici útoky odsoudili jako antisemitské a přirovnali události k pronásledování Židů v nacistickém Německu. Nizozemský premiér Dick Schoof prohlásil, že incidenty ukazují, že někteří mladí lidé z přistěhovaleckých rodin v Nizozemsku nesdílejí základní nizozemské hodnoty.

V některých čtvrtích by Židé a homosexuálové měli být ostražitější, varuje šéfka berlínské policie

Číst článek

Události měly dopad i na vládní kabinet. Kvůli údajným rasistickým poznámkám některých ministrů ve vládě, jejíž součástí je i krajní pravice, rezignovala státní tajemnice na ministerstvu financí Nora Achahbarová, pocházející z Maroka.

Halsemaová, která je členkou nizozemské Zelené levice, na otázku, zda by výraz pogrom použila znovu, odpověděla, že nikoli. „Nedělala jsem přímé srovnání, ale řekla jsem, že si dokážu představit ten pocit. A tím jsem chtěla vyjádřit smutek. Ale já nejsem nástrojem v národním a mezinárodním politickém boji,“ zdůraznila komunální politička, která byla v souvislosti s amsterodamskými událostmi hojně citována.

Policie zadržela po střetech v Amsterdamu 281 lidí. Protesty jsou po minulém týdnu zakázané

Číst článek

Starostka rovněž kritizovala Izrael za to, jak rychle incidenty vykreslil jako útok na Izraelce, a to navzdory předchozímu chování fanoušků Maccabi, kteří provolávali protiarabské slogany a strhli palestinskou vlajku.

„Izrael nás naprosto zaskočil. V 03.00 premiér (Benjamin) Netanjahu už poučoval o tom, co se stalo v Amsterodamu, zatímco my jsme teprve shromažďovali fakta,“ připomněla Halsemaová.

Geert Wilders, předseda největší nizozemské vládní strany, protiimigrační Strany pro svobodu (PVV), minulou středu z útoků na izraelské fanoušky obvinil „údajné Maročany“ a tvrdil, že šlo o hon muslimů na Židy. Policie přitom původ podezřelých neupřesnila. Wilders rovněž navrhl deportaci těch, kteří budou usvědčeni z podílu na násilnostech, pokud mají dvojí občanství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme