Nizozemská vláda slovo pogrom podle amsterodamské starostky Halsemaové používala hlavně k diskriminaci amsterodamských muslimů a místních obyvatel marockého původu. „To jsem nezamýšlela,“ ujistila.
Současné projevy nenávisti vůči Židům se ale od minulého století liší. Ve většině případů se přesunuly do virtuálního prostředí a přešly na dehonestaci židovského národa.
„Den vzpomínky na říšskou křišťálovou noc – dopřejte si jemný sýr s křupavým kuřetem. Nyní v KFCheese!“ byl text zprávy, která přišla ve středu uživatelům KFC aplikace. Za hodinu se firma omluvila.
Pád zdi se odehrál 9. listopadu, v den, jenž pro Němce má osudový a současně sporný význam. V sobotu 9. listopadu 1918 zaniklo německé císařství a cestou rudé revoluce povstala republika.
Přesně před 80 lety dorazil do Harwiche první transport s židovskými dětmi, které se jejich rodiče z řady zemí Evropy rozhodli ukrýt před nacisty. Celkem do Británie odjelo na deset tisíc dětí.
„Měli jsme z okna výhled na synagogu, takže když začala 9. listopadu hořet, sledovali jsme to přímo z okna,“ vzpomíná Nechame Droberová, které tehdy bylo 11 let.
V noci z 9. na 10. listopadu uplyne 80 let od židovského pogromu známého jako Křišťálová noc. V přímém důsledku zemřelo na sto Židů, 30 tisíc jich skončilo v koncentračních táborech.