Nizozemský premiér Schoof nedorazí na COP 29. Zůstane v Amsterdamu kvůli vyšetřování násilností
Nizozemský premiér Dick Schoof se po čtvrtečních násilnostech v Amsterdamu, které vypukly po fotbalovém zápase mezi nizozemským a izraelským týmem, nezúčastní klimatické konference COP 29 v Ázerbájdžánu, napsal v sobotu na sociální síti X. Podle amsterdamské prokuratury je deset lidí podezřelých z trestné činnosti, včetně vandalismu, a očekává se další zatýkání.
Nizozemská vláda vyšetřuje, jestli byly přehlédnuty varovné signály z Izraele. Píše o tom agentura Reuters.
Šéf místní policie Peter Holla prohlásil, že izraelští fanoušci se stali terčem úmyslných útoků a starostka města Femke Halsemaová události označila za „explozi antisemitismu“.
„Nepojedu příští týden na klimatickou konferenci OSN COP29. Vzhledem k velkému společenskému dopadu událostí čtvrteční noci zůstanu v Nizozemsku,“ uvedl Schoof.
Premiér dodal, že konference, která se bude konat od 11. do 22. listopadu, se podle plánu zúčastní ministryně pro klima Sophie Hermansová a že jeho přítomnost nahradí vyslanec pro klima. Podle premiéra se čtvrteční násilí v Amsterdamu bude projednávat na pondělním zasedání vlády.
Izraelský ministr zahraničí Gideon Saar se v sobotu setkal se svým nizozemským protějškem Casparem Veldkampem během druhého dne jednání v souvislosti s nepokoji. Veldkamp v prohlášení po jednání uvedl, že jeho země vyzve k úsilí bojovat s antisemitismem napříč Evropskou unií. Saar po svém pátečním příjezdu do Nizozemska jednal také s ministrem spravedlnosti Davidem van Weelem a krajněpravicovým lídrem Geertem Wildersem.
Po čtvrtečním utkání Evropské ligy mezi Ajaxem Amsterodam a Maccabi Tel Aviv bylo lehce zraněno 20 až 30 fanoušků izraelského klubu. Pět jich bylo ošetřeno v nemocnici, ale následující ráno byli propuštěni, uvedl policejní šéf Holla na páteční tiskové konferenci.
Fanoušky Maccabi podle starostky Halsemaové vyhledávali muži na skútrech a útočníci se po napadení fanoušků vždy dali na útěk z místa činu. Starostka rovněž potvrdila, že ve městě byla posílena bezpečnostní opatření. Policie smí provádět preventivní domovní prohlídky a zakázat demonstrace v rizikových oblastech.
Varovné signály
Ministr spravedlnosti van Weel v dopise parlamentu uvedl, že se stále shromažďují informace, mimo jiné o možných varovných signálech z Izraele, a o tom, zda byly útoky organizované a měly antisemitský motiv. Slíbil, že dojde k urychlenému soudnímu procesu a bude vynaloženo maximální úsilí k nalezení všech podezřelých. Nizozemské úřady během násilností zadržely 63 osob. Většinu z nich už propustily.
Zraněných izraelských fanoušků v Amsterdamu je až 30. Evropští lídři odsuzují antisemitismus
Číst článek
Podle policie napětí ve městě vzplálo již večer před zápasem poté, co fanoušci Maccabi zdemolovali taxík a zapálili palestinskou vlajku, píše agentura Reuters. Po výzvě na sociálních sítích se rozzlobení muslimští taxikáři shromáždili před kasinem, kde se nacházelo 400 fanoušků Maccabi. Policie zasáhla uprostřed potyček mezi dvěma skupinami. Videa ze dne zápasu, které Reuters ověřila, ukazují fanoušky Maccabi, jak skandují protiarabská hesla na amsterodamském náměstí Dam.
Policie na stadionu držela soupeřící skupiny od sebe a po skončení zápasu kolem 23. hodiny bylo zaznamenáno jen několik incidentů. Bezpečnostní opatření však kolem půlnoci v centru města selhala. V nizozemských diskusních skupinách se začaly objevovat výzvy k útokům na vracející se příznivce Maccabi. Policie, která je zvyklá rozhánět davy, nemohla snadno zastavit menší, vysoce mobilní skupiny útočníků bez zjevné příslušnosti k fotbalovým fanouškům, píše Reuters.