Ostře se proti vyjednané dohodě po oficiálním schválení ohradila představitelka Indie, píše server BBC. Cíl ve výši 300 miliard dolarů označila za „propastně ubohou a nicotnou sumu“.
Probíhající globální konference v Baku přinese okamžik pravdy o pařížském závazku, prohlásil v úvodu zástupce hostitelské země. Každopádně karty se odkrývají.
Český premiér Petr Fiala (ODS) zároveň nabídl sdílet českou pozitivní zkušenost s jadernou energetikou, kterou označil za bezpečný zdroj velmi čisté energie.
Ázerbájdžánská ekonomika silně závisí na fosilních palivech. Data Mezinárodní agentury pro energii ukazují, že ropa a plyn tvoří přes 90 procent hodnoty exportu a téměř 50 procent HDP státu.
Nizozemská vláda vyšetřuje, jestli byly přehlédnuty varovné signály z Izraele. Konference, která se bude konat od 11. do 22. listopadu, se podle plánu zúčastní ministryně pro klima Sophie Hermansová
V čele boje za globální politické prohlášení o potřebě rychle odejít od uhlí, ropy i plynu dlouhodobě stojí malé ostrovní národy z Tichomoří. Těm už teď jde doslova o život a o domov.
Ropné společnosti už nezpochybňují vědecké závěry, že fosilní paliva jsou hlavní příčinou ničení klimatu. Teď tvrdí, že je možné neutralizovat emise skleníkových plynů z fosilních paliv.
Ukrajinská města si i během války dávají klimatické cíle a snaží se o přechod k zelené energetice a úspornějším budovám. Věří, že díky tomu budou odolnější a zajistí si energetickou bezpečnost.
„Pokud myslíme vážně, že v roce 2050 má nastat uhlíková neutralita, tak je třeba snížit jejich spotřebu na zlomky procent té současné,“ upozorňuje Ondráš Přibyla.
František od svého zvolení do úřadu v roce 2013 učinil z ochrany životního prostředí ústřední motiv svého pontifikátu. V roce 2015 jí věnoval encykliku.
Spojené arabské emiráty věnují 30 miliard amerických dolarů na globální klimatická řešení. V zahajovacím projevu summitu COP28 v Dubaji to prohlásil vládce země Muhammad bin Zájid.
Ve Spojených arabských emirátech začíná 28. klimatická konference OSN (COP28), monstrózní akce o 70 tisících účastnících. Čekají se vyhrocená atmosféra, slovíčkaření i sliby.
Nedostatek financí na projekty ochrany klimatu bude řešit konference COP28. Česko od roku 2020 chudším zemím do tzv. Zeleného klimatického fondu nic neposílá. Chce s tím znovu začít od příštího roku.
„Ukazuje to, jak důležití lidé na konferenci přijíždí, protože tématu připisují velkou důležitost,“ vysvětluje šéf českého centra OSN, jakou roli hraje účast důležitých státníků a osobností.
„Kulisy, ve kterých se bude COP odehrávat, jsou docela dramatické. Z mého pohledu ta provázanost velkých krizí na summit dolehne," říká ředitel českého centra OSN před čtvrtečním zahájením konference.
„Už loni jsme se shodli, že se současnými závazky míříme k oteplení asi o 2,4 stupně. Vědecké modely nám ukazují, že to by bylo strašné pro společnost, planetu i systému,“ varuje Stupka.
Předseda klimatické konference OSN a egyptský ministr zahraničí Samí Šukrí předtím řekl, že zasedání dospělo k rozhodujícímu okamžiku a vyzval delegáty ke schválení navrhovaných závěrů.
Hitem konference OSN o změnách klimatu COP26 se loni stal skotský nápoj Irn-Bru. Ale leitmotivem letošní konference COP27 je snaha delegátů sehnat alespoň nějaké jídlo a pití.
„Lidé na planetě budou potřebovat nějaké podmínky ke svému životu a je v zájmu nás všech, abychom si tyto podmínky zachovali, i pro naše děti. A o tom jsou klimatická vyjednávání,“ říká Jan Dusík.
Guterres vystoupil na úvod klimatické konference v egyptském Šarm aš-Šajchu s velmi důrazným projevem. „Je to buď pakt klimatické solidarity, nebo kolektivní sebevražda,“ prohlásil.
V neděli začíná světová klimatická konference, během které budou zástupci 195 států a vlád společně s odborníky a zástupci nevládních organizací mluvit o postupu v boji proti globálnímu oteplování.
Rozhodnutí premiérky protestovat proti královým plánům pravděpodobně zvýší napětí mezi ní a panovníkem. Buckinghamský palác nicméně tvrdí, že jejich setkání minulý měsíc bylo „srdečné“.
V roce 2017 byla produkce kokainu historicky nejvyšší, suverénně v ní přitom vedla dlouhodobá jednička na trhu, kterou je právě Kolumbie. Tamní výroba narkotika strmě vzrostla roku 2014.