Hodiny dotazů a zabavený mobil. Slovenská policie kvůli vraždě Kuciaka vyslechla novinářku Holcovou

Slovenští vyšetřovatelé odebrali mobilní telefon české novinářce Pavle Holcové. Informovala o tom na svém facebookovém profilu a o případu napsal slovenský deník Sme. Holcovou vyslýchala Národní kriminální agentura kvůli vyšetřování vraždy Jána Kuciaka, se kterým spolupracovala na jeho posledním článku.

Bratislava/Praha (Aktualizováno: 14:55 16. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavla Holcová na archivním snímku z natáčení pořadu Host Radiožurnálu v roce 2016.

Pavla Holcová na archivním snímku z natáčení pořadu Host Radiožurnálu v roce 2016. | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Podle deníku Sme trval výslech Holcové osm hodin a policie jí nevysvětlila, k čemu přesně telefon potřebuje. Prý její elektronická komunikace může napomoct k dopadení vraha. Příkaz k odebrání telefonu vydal podle Sme speciální prokurátor bez vysvětlení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Slovensku pokračuje vyšetřování vraždy Jána Kuciaka - na postup policie si stěžovala česká novinářka Pavla Holcová, které v rámci výslechu odebrali mobilní telefon. Souhrn připravila Pavlína Nečásková

Holcová vyšetřovatelům poskytla zařízení i SIM kartu, nesdělila jim ale přístupové kódy. O vysvětlení Radiožurnál požádal ministerstvo vnitra, zatím se ale k případu nevyjádřilo. 

Výslech Holcové, ředitelky Českého centra pro investigativní žurnalistiku, se podle listu odehrál v úterý.

Když jsem dorazila, čekali mě tři vyšetřovatelé, kteří se následujících osm hodin nepřetržitě ptali, a to nesystematicky a opakovaně na stejné otázky. Vysvětlovala jsem jim, že jsem s Jánem spolupracovala pouze na kauzách, které měly mezinárodní rozměr a že o slovenských podvodech na DPH a vazbách vlivných slovenských podnikatelů na politické špičky detaily nemám. Vyšetřovatel mi to odmítl věřit a otázky pořád dokola opakoval,“ uvedla novinářka v prohlášení.

Úřad speciální prokuratury v reakci sdělil, že Holcová vydala telefon dobrovolně. „Dotčena osoba výslovně prohlásila, že dobrovolně vydává mobilní telefon pro potřeby trestního stíhání. Takový průběh je zřejmý ze zápisu podepsaného všemi přítomnými,“ uvedla mluvčí slovenské speciální prokuratury Jana Tökölyová. Z jejího vyjádření také vyplývá, že prokurátor dal příkaz k vyhotovení kopie části údajů z mobilního telefonu novinářky a že Holcová s takovým postupem souhlasila.

Na Slovensku si připomněli neuskutečněnou svatbu Kuciaka a Kušnírové koncertem. Vystoupili Kirschner a Kocáb

Číst článek

„Vysvětlili mi, že buď podepíšu dokument o tom, že telefon vydávám dobrovolně, nebo dostanu pořádkovou pokutu 1650 eur (asi 42 000 Kč) za to, že nespolupracuji, a telefon mi bude odebrán,“ řekla Holcová.

„Zdůrazňujeme, že cílem získání části komunikace bylo výhradně získání objektivních důkazů, které mohou pomoci při vyšetřování předmětného trestního činu, a nikoli porušení práv novinářky,“ uvedla dál Tökölyová.

Speciální prokuratura

Na Slovensku Pavlu Holcovou zastupuje právník Roman Kvasnica, který podle ní nyní zkoumá, zda policie a prokuratura v případě zabavení telefonu postupovaly v souladu se zákonem.

„Rozhodnutí policistů odebrat novinářce telefon je překvapivé. Novináři totiž mají povinnost chránit zdroje svých informací. Holcová proto odmítla policistům poskytnout kódy do telefonu a šifrovacích aplikací. Policie se teď pokusí ochranu prolomit,“ napsal list Sme.

Připustil, že policisté měli k zabavení mobilu příkaz ze speciální prokuratury; ta se na Slovensku zabývá i nejzávažnějšími trestnými činy a dohlíží i na vyšetřování Kuciakovy vraždy.

Slovenský prokurátor: Cílem útoku byl téměř s jistotou pouze novinář Kuciak

Číst článek

Případy, které nesouvisejí

Holcová v přístroji měla i další data, je totiž členkou sdružení investigativních novinářů, které analyzovalo takzvané Panamské dokumenty (Panama Papers) o daňových únicích a praní špinavých peněz. Spolupracuje také s novinářskou organizací OCCRP například na tématech o pašovaní zbraní přes Slovensko.

Není proto podle Sme jasné, proč se policie rozhodla pro tak extrémní opatření, jako je odebrání telefonu i s daty, která s Kuciakem nesouvisejí. Policie mohla zvolit i mírnější opatření, třeba vyžádat si jen konkrétní komunikaci, o kterou má zájem.

Práva novinářů

Deník zdůraznil, že ochrana informačních zdrojů je pro novinářskou práci klíčová, jak vysvětlil i Evropský soud pro lidská práva v jednom z klíčových rozsudků v roce 1996.

Štrasburský soud dosud neřešil případ, kdy se policisté pokoušeli získat data novinářů v souvislosti s vyšetřováním vraždy. Nicméně podle deníku v obdobném případu v roce 2013 rozhodl, že Lotyšsko porušilo práva investigativní novinářky, když jí policisté zabavili počítačový disk a několik USB klíčů v souvislosti s vyšetřováním úniku informací z finančního úřadu. Zabavení všech nosičů dat nebylo podle soudu pro vyšetření případu nezbytné.

Pavlína Nečásková, dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme