Z Kyjeva jsou hlášeny výbuchy, Češi vybrali pro Ukrajinu přes tři miliardy korun
V ukrajinské metropoli se v neděli brzy ráno ozvaly výbuchy, informovala místní média. Sirény upozorňující na možné nebezpečí bylo během noci slyšet po celé zemi. Místní představitelé zatím žádné podrobnosti o možných explozích nezveřejnili. Zprávy tak podle agentury Reuters nebylo možné nezávisle ověřit. Od začátku ruské invaze vybrali Češi na pomoc Ukrajině ve sbírkách nejméně 3,4 miliardy korun.
Ihor Sapožko, starosta města Brovary, které leží nedaleko ukrajinské metropole, bez dalších podrobností potvrdil, že na jeho město ráno dopadly rakety. Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že rakety u Brovar zničily továrnu na výrobu munice.
Podle generálního štábu ukrajinské armády Rusové i nadále částečně blokují město Charkov a ostřelují jeho residenční čtvrti. Podnikají rovněž nálety na Mariupol. K útoku na město se chystá podle všeho i ruské námořnictvo, tyto informace se nyní ověřují, uvedl generální štáb.
Rusové tvrdí, že pokročili v dobývání Mariupolu. Zbývající ukrajinské jednotky se brání v ocelárně
Číst článek
Ruská invaze na Ukrajině pokračuje již 53. dnem. Podle Kyjeva na území Ukrajiny i nadále proudí ruské jednotky, zejména z Brjanské, Kurské a Voroněžské oblasti.
Ruští vojáci, kteří už na ukrajinském území jsou, mají značné problémy se zásobováním, tvrdí ukrajinský generální štáb. Podařilo se jim ale nashromáždit velké množství munice.
Nespokojenost ruských vojáků nicméně podle Kyjeva i nadále roste, zejména kvůli kvalitě dodávaného jídla a paliva a taky nedostatečné rotaci jednotek.
Jak generální štáb ukrajinské armády ve své nedělní zprávě na facebooku dodal, na územích obsazených Rusy pokračuje rabování a násilnosti páchané na civilním obyvatelstvu.
Ukrajincům se za posledních 24 hodin podařilo v Luhanské a Doněcké oblasti odrazit deset ruských útoků. Zničeno bylo 15 ruských tanků a tři dělostřelecké systémy.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Podle britské vojenské rozvědky Rusové nadále pokračují v přesunu bojového i dalšího vybavení z Běloruska směrem na východ Ukrajiny, mimo jiné do oblastí nedaleko Charkova a Severodoněcku. Na východě země rovněž ruské dělostřelectvo i nadále ostřeluje ukrajinské pozice.
„I když se Rusko nyní soustředí na východ Ukrajiny, jeho cíl zůstává stejný. Snaží se přimět Ukrajinu, aby se vzdala své euroatlantické orientace a Rusko mohlo v regionu dominovat,“ citovalo britské ministerstvo obrany z nové zprávy britské vojenské rozvědky.
Sbírky pro Ukrajinu
Zhruba třetinu celkové částky 3,4 miliardy korun lidé poslali na účet ukrajinské ambasády v Praze, určený na nákup vojenského vybavení pro ukrajinskou armádu a domobranu. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli největší organizátoři sbírek. Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Ze země od té doby uprchlo několik milionů lidí, 300 000 zamířilo do Česka.
Do sbírky na podporu ukrajinských ozbrojených sil lidé v Česku poslali přes jednu miliardu korun. Zhruba devět desetin z této částky už velvyslanectví využilo. Na kontě tak aktuálně zůstává přibližně 100 milionů korun, uvedla ukrajinská ambasáda v Praze.
Částkou 100 milionů korun přispěla do sbírky ukrajinské ambasády česká společnost Seznam.cz. Její majitel Ivo Lukačovič tak počátkem dubna reagoval na záběry z města Buča, kde po odchodu ruských vojáků zůstaly podle ukrajinských zdrojů stovky mrtvých civilistů. Významné příspěvky poskytly také další české firmy jako Jablotron, Metrostav či Isolit-Bravo.
Téměř 1,67 miliardy korun vybrala na pomoc Ukrajincům nezisková organizace Člověk v tísni. Z vybrané částky dosud využila přibližně 300 milionů Kč, uvedla mluvčí Adriana Černá.
„Od počátku současné ruské invaze jsme vypravili jedenáct vlaků a 26 kamionů, naložených humanitární pomocí,“ uvádí Člověk v tísni na svém webu. Kromě pomoci přímo na Ukrajině organizace pomáhá také ukrajinským uprchlíkům v Česku a v Moldavsku.
Sbírku na pomoc napadené zemi vyhlásila po začátku ruské invaze také organizace Paměť národa. Dosud od dárců vybrala 268 milionů Kč. „Materiál v hodnotě 223 milionů korun už jsme nakoupili a odeslali,“ sdělila ČTK mluvčí Kristýna Bardová. Paměť národa za vybrané peníze nakupuje zdravotnický materiál, ochranné vesty či helmy.
Na 232 milionů korun vybral na podporu válkou postižené zemi a jejím obyvatelům Český červený kříž. Přímo na Ukrajinu dosud poslal pomoc téměř za 50 milionů Kč.
„Z veřejné finanční sbírky bylo na tento účel čerpáno 32 milionů korun, část materiálu je získána darem,“ řekl ČTK ředitel organizace Marek Jukl.
Pomoc se soustředí především na podporu zdravotní péče zraněným a nemocným, zahrnuje proto zdravotnický materiál a přístroje, stany, ochranné pomůcky jako vesty a přilby, ale i vozidla pro zdravotnické týmy.
„Celkem jsme díky donorům poskytli 410 palet materiální pomoci,“ uvedl Jukl. Dalších 17,4 milionu korun ze sbírky použil Český červený kříž na pomoc ukrajinským uprchlíkům v Česku.
Potraviny, voda, léky
Veřejnou sbírku na pomoc Ukrajině a ukrajinským uprchlíkům pořádá rovněž Charita ČR. Od začátku války lidé poslali podle posledních údajů na webu organizace 121,6 milionu Kč.
Díky dárcům vypravila Charita na Ukrajinu několik kamionů a jeden vlak s humanitární pomocí. Mimo jiné poslala potraviny a hygienické potřeby do Záporoží nebo elektrocentrály do města Ťačiv.
Na konto humanitární organizace Adra, určené na pomoc Ukrajině, lidé dosud poslali 77,6 milionu korun. Vyčerpáno bylo 25 milionů, sdělila ČTK mluvčí Karolina Emanuelová. Adra pomáhá jak ukrajinským uprchlíkům v Česku, tak přímo ve válečných oblastech, kam vozí potraviny, vodu nebo zdravotnické potřeby.
Z ohrožených oblastí také evakuuje lidí, často zdravotně handicapované, kteří by se vlastními silami nedokázali z těchto míst dostat.
Zhruba jednu pětinu z 10,5 milionu Kč vybraných ve sbírce na pomoc Ukrajině dosud uvolnila na pořízení humanitární pomoci Diakonie Českobratrské církve evangelické.
„Prostředky ze sbírky pomáhají lidem přímo na Ukrajině prostřednictvím našich partnerských lokálních organizací. Peníze jim posíláme postupně v menších dávkách, podle toho, jak se vyvíjí situace na místě a jejich potřeby,“ řekla ČTK Ivana Dingová z Diakonie. Peníze organizace využívají na nákup potravin, hygienických potřeb a dalších nezbytností.