Kromě obvyklých návštěv vojáků na školách chce ministerstvo obrany víc pracovat s budoucími učiteli. V nácviku na krize počítá i s poslanci nebo vládou, popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Jan Jireš.
Neregistrované dobrovolníky ale policie nikam nepustí – silnice jsou nebezpečné, navíc by mohli způsobit i přetížení infrastruktury. iROZHLAS.cz zjistil, co má dobrovolník udělat pro hladký průběh.
Člověk v tísni spustil sbírku SOS Povodně. Lidé za 24 hodin přispěli 24 miliony korun, řekl zástupce organizace Tomáš Urban. Člověk v tísni má v terénu desítky lidí, již na pomoci spolupracují s IZS.
Český červený kříž má dnes 14 tisíc dobrovolníků a nabízí kurzy od první pomoci po mezinárodní humanitní právo. Letošním mottem světového dne Červeného kříže je Udržujme lidskost naživu.
Co dělat v případě, kdy se někdo topí? „Nedoporučujeme osobní zásah. Když se někdo topí, je to obrovská síla a panika. Opravdu vás může stáhnout s sebou dolů,“ říká mluvčí Vodní záchranné služby.
V balíku humanitární pomoci našli ukrajinští zdravotníci nový sonograf, kardiograf nebo ruční dýchací přístroje – ambuvaky. Oceňují, že je vše profesionálně připravené a komplexní.
Pokud jste na konci roku zapomněli dát si novoroční předsevzetí, můžete to ještě napravit a třeba se stát dárcem krve. V Česku jich totiž chybí minimálně 60 tisíc. Kdo může krev darovat?
Podle prezidenta Vodní záchranné služby Davida Smejkala dostali letos nedostatečné financování od státu. Záchranáři požadovali dotaci patnáct milionů korun, získali pouze pět.
Vodní záchranáři museli kvůli dražšímu benzinu a vyšším cenám náhradních dílů na čluny zastavit všechny investice. Příspěvky od státu ale vyšší nedostali. Lidem přitom pomáhají bez nároku na odměnu.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže nemá na letošní sezonu peníze a dosavadní jednání s ministerstvem vnitra o navýšení finančních prostředků bylo doposud neúspěšné.
Ruská invaze na Ukrajině pokračuje již 53. dnem. Podle Kyjeva na území Ukrajiny i nadále proudí ruské jednotky, zejména z Brjanské, Kurské a Voroněžské oblasti.
Nových dárců krve je málo. Ti, kteří se rozhodnou darovat krev, navíc často namísto do nemocnic zamíří k soukromým klinikám, kde je za odběr čeká odměna.
Od pondělí 20. září ho bude provozovat akciová společnost Medicon. Předpokládaná kapacita je podle mluvčího magistrátu asi 100 klientů denně s možností navýšení kapacity v případě potřeby.
V tisku se v sobotu dočtete, že ministerstvo zdravotnictví posunulo termín pro přihlášky do výběrového řízení na kampaň k očkování proti covidu-19. Upozorňuje na to časopis Marketing & Media.
Podle šéfa krizového štábu Českého červeného kříže Richarda Smejkala by dobrovolníci mohli ulehčit zdravotníkům třeba tím, že ustelou postel. Potvrzují to pražské nemocnice, kam se je daří zařazovat.
V pondělním tisku se dočtete, že podnikatelé dostali od vlády zatím jen zlomek státní pomoci. Ze slíbeného bilionu korun doteď získaly 173 miliard korun, informují Hospodářské noviny.
Lidé mají v době koronaviru zájem pomáhat. Několik stovek zájemců od října prošlo kurzem Českého červeného kříže pro pomoc v nemocnicích a sociálních zařízeních, kde kvůli pandemii chybí personál.
Vojáci se během osmihodinového kurzu seznámí s právy pacientů, etikou, ale také se základy v polohování pacientů, podávání stravy či pomoci při osobní hygieně.
Pondělní deník Právo píše o plánované žalobě Liberce na Polsko kvůli hnědouhelnému dolu Turów. Více si přečtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V pátečním výběru z tisku se dočtete, že lázně zůstávají v nejistotě, píší Hospodářské noviny. Linka bezpečí podle deníku Právo volá častěji dětem záchranku kvůli pokusům o sebevraždu.
Nápad využít psy pro odhalování lidí s covid-19 vychází podle Stuchlíka z předpokladu, že onemocnění změní pach člověka podobně jako třeba tuberkulóza, malárie nebo rakovina.
Přístup ke smutečnímu místu bude umožněn výhradně od Janáčkova nábřeží. Pro řidiče bude od čtvrteční do páteční půlnoci uzavřeno Masarykovo nábřeží, tedy úsek od Jiráskova mostu k Národnímu divadlu.