„Situace je opravdu katastrofální. Je velmi složité vůbec popsat to obrovské zoufalství, v jakém se civilisté v Pásmu Gazy nacházejí,“ uvedla manažerka komunikace Charity České republiky Pipková.
Loni Tříkrálová sbírka vynesla víc než 161 milionů korun, což bylo nejvíc v její historii. První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. Celostátně proběhla o rok později.
Na začátku krize se vyplácela humanitární dávka zhruba 2,5krát vyššímu počtu ukrajinských uprchlíků. „Pomoc klesá, uprchlíci si hledají práci, chtějí se sami o sebe postarat,“ říká Jurečka.
„V Turecku se aktivovalo neuvěřitelné množství dobrovolníků, kteří sami organizují pomoc ve svých regionech. Nebo když mají někde příbuzné, tak pomáhají tam,“ říká mluvčí charity Lenka Pipková.
Ruská invaze na Ukrajině pokračuje již 53. dnem. Podle Kyjeva na území Ukrajiny i nadále proudí ruské jednotky, zejména z Brjanské, Kurské a Voroněžské oblasti.
Peníze na pomoc Ukrajině mohou lidé posílat buď rovnou na sbírkové účty nevládních organizací, nebo využít portál na webu Darujme.cz. Tam najdou odkazy na sbírky víc než 40 organizací.
Štěstí, zdraví, dlouhá léta. To do nového roku tradičně přejí koledníci při Tříkrálové sbírce. Začíná už v pátek a potrvá několik týdnů, skupinky v kostýmech letos v ulicích ale zatím nepotkáte.
„Za to krácení si postavíme šest kilometrů dálnice, nebo zaplatíme obrovské portfolio služeb pro obyvatele. V infrastrukturních projektech je to plivnutí do moře,“ uvedl Černý z Člověka v tísni.
V pondělí 6. ledna dopoledne dorazili dobrovolníci koledovat k Českému rozhlasu. Tříkrálová sbírka se koná v Česku už po 20. Poprvé ji uspořádala olomoucká arcidiecéze.
Kvůli podhodnocené práci v roce 2017 odešlo 70 sester pro domácí péči, o rok později 20 sester. Pod Charitu ČR spadá 85 center domácí péče s 836 sestrami, které loni ošetřily 36 000 pacientů.