Situace může na lidi zasažené povodněmi doléhat později, uvádí koordinátor Diakonie Českobratrské církve evangelické. Dobrovolníci diakonie v České Vsi obcházejí dům po domu a zjišťují potřeby lidí.
V Chersonské oblasti začali pracovat po zničení vodní nádrže Kachovka. Dokázali zareagovat jako jedni z prvních – den potom, co voda zaplavila desítky vesnic, jelikož již měli zkušenosti z Charkova.
Ukrajinská organizace Dům milosrdenství, která se stará hlavně o starší lidi bez domova, koupila za Kyjevem několik parcel. Vznikne na nich pro potřebné modulární bydlení, se kterým pomáhají i Češi.
Kristýna Baše žila tři roky v Kyjevě na Ukrajině a účastnila se také humanitárních misí. V současnosti pracuje jako koordinátorka pro práci s uprchlíky Diakonie Českobratrské církve evangelické.
Ruská invaze na Ukrajině pokračuje již 53. dnem. Podle Kyjeva na území Ukrajiny i nadále proudí ruské jednotky, zejména z Brjanské, Kurské a Voroněžské oblasti.
Peníze na pomoc Ukrajině mohou lidé posílat buď rovnou na sbírkové účty nevládních organizací, nebo využít portál na webu Darujme.cz. Tam najdou odkazy na sbírky víc než 40 organizací.
Pokorný upozorňuje na mnohé mýty: „Pokud jde o slovanskou vzájemnost, je to pro mě mýtus a zrovna tak si myslím, že je mýtus představa islámu jako nějakého agresivního náboženství.“
„Uprchlíci v táboře by se rádi vrátili do své původní země, to se ale děje jen v malém rozsahu… Rozhodně jsem nezaznamenal, že by mířili do Evropy,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Erik Siegl.
„Stavebniny jsou stále potřeba,“ říká ředitelka Střediska humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie Českobratrské církve evangelické Kristina Ambrožová.