Od Antarktidy se odtrhla kra větší než Ústecký kraj a míří na volný oceán. Může ohrozit lodě

Obří ledová kra, která se v létě odtrhla od Antarktidy, se vydala na volný oceán. Masa ledu s označením A68 patří mezi vůbec největší ledovce, které se kdy od Antarktidy oddělily. Vědci se bojí, že by její části mohly ohrozit lodě.

Antarktida Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Michal Janouch

Masa ledu váží zhruba jeden bilion tun a má rozlohu kolem 5800 čtverečních kilometrů. Pro srovnání: je tedy třeba větší než Moravskoslezský nebo Ústecký kraj a zhruba čtyřikrát větší než Londýn.

I přes tyto obdivuhodné rozměry je tento ledovec zhruba o polovinu menší než kra, která se od Antarktidy oddělila v roce 2000. Ta měřila 295 kilometrů na délku a 37 kilometrů na šířku. Svou velikostí se tak vyrovnala Středočeskému kraji.

Šanghaj i Amsterdam v ohrožení. Hladina oceánů se zvyšuje rychleji, než se předpokládalo

Číst článek

Na satelitním snímku, který na twitteru zveřejnil profesor z nizozemské univerzity Stef Lhermitte, je vidět celý proces odlamování kry od července až do teď. Masa ledu se pomalu odpoutala od šelfového ledovce s názvem Larsen C a směřuje na Wedellovo moře, které se nachází u Antarktidy. Tamní proudy by kru měly posouvat dále na sever.

Vědci označují rozpadání šelfového ledovce Larsen C v Antarktidě spíš za geografickou událost než za klimatickou. Zároveň ale připouští, že by globální oteplování mohlo přispět k rozšíření jednotlivých puklin.

Nicméně vědec Martin O'Leary z University Swansea ve Walesu už dřív uvedl, že nemají informace o tom, že by odlomení této kry souviselo s lidskou aktivitou. Expertka pro satelitní pozorování ledovců Anna Hoggová zase britskému Guardianu řekla, že odlomení posledního ledovce od Antarktidy nebude mít výrazný vliv na hladinu oceánů. Je to prý, jako kdybychom hodili kostku ledu do skleničky ginu - když se v něm rozpustí, nezmění to objem vody ve sklenici.

Ledová kra by ale mohla ohrozit námořní dopravu v regionu. Ledovec by se totiž podle vědců mohl rozpadnout na části, které budou příliš malé na to, aby byly vidět satelitem.  Tento proces ale může trvat až desítky let. Podobně se rozpadla i již zmíněná největší kra, která se od ledovce oddělila v roce 2000. Některé její částí odpluly stovky kilometrů od místa oddělení. A některé úlomky v moři pluly ještě v roce 2015, jak ostatně potvrdily i snímky z NASA.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme