Jen čtyři dny zbývají do předčasných parlamentních voleb ve Francii. Koho volí lidé z židovské komunity?

Útoky, výhrůžky a zastrašování. Francie se po loňském útoku Hamásu na Izrael potýká s prudkým nárůstem antisemitismu. V prvním čtvrtletí letošního roku počet protižidovských činů ve Francii podle premiéra Gabriela Attala vzrostl o 300 procent. Francouzskou společností nedávno otřáslo znásilnění 12leté židovské dívky, po kterém vyšly do ulic davy lidí. Téma antisemitismu hýbe i kampaní před nedělním druhým kolem předčasných parlamentních voleb.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Košer obchod ve Francii, kde v roce 2015 zaútočil terorista Islámského státu

Košer obchod ve Francii, kde v roce 2015 zaútočil terorista Islámského státu | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

 „Často na mě lidé na ulici pokřikují hesla jako „Free Palestine“ „Osvoboďte Palestinu“. Mám strach o své děti, bráním je. S tím vším, co se děje, si říkám, že možná budeme muset jednoho dne odjet,“ říká Samuel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o tom, koho budou volit členové židovské komunity ve Francii

Opírá se o své auto, ze kterého vykukuje jeho dcera. Na hlavě má kipu. Přiznává, že se jí v některých částech pařížského předměstí bojí nosit.

„Nikdy jarmulku nesundám. V některých ulicích pařížského předměstí jako třeba v Aubervilliers, v Sévran nebo v Courneuve se už ale necítíte jako ve Francii. Máte spíš dojem, že jste v Bagdádu,“ popisuje Samuel.

Povídáme si před židovským obchodem na východním okraji Paříže, kde 9. ledna 2015 zaútočil terorista takzvaného Islámského státu a zabil čtyři lidi. Dodnes je na rohu obchodu pamětní deska: „Pokaždé, když sem vcházím, tak myslím na lidi, které tady zabili jenom kvůli židovské víře,“ svěřuje se Mendel.

Pamětní deska na rohu košer obchodu, kde v roce 2015 zaútočil terorista tzv. Islámského státu | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Má na hlavě jarmulku a v ruce zmrzlinu, kterou si v košer obchodu koupil. Pravidelně tu shání taky mléko a maso. Přiznává, že není zrovna jednoduché se rozhodnout, koho v druhém kole předčasných voleb podpoří.

 „Na jedné straně máte krajní levici v čele s Jeanem-Lucem Mélenchonem, kterým posiluje protižidovské nálady ve Francii. Lidé z jeho okolí jsou hodně propalestinští a proti Izraeli. Na druhé straně pak máte krajní pravici. Pamatujeme si, co se stalo před 80 lety a rozhodně nechceme, aby se to zopakovalo,“ vysvětluje Mendel.

Koho volit?

Mendel zvažuje, že bude volit tábor prezidenta Emmanuela Macrona. Proti tomu má ale výhrady Samuel, kterému vadí podle něj netransparentní a nejasný postoj prezidentského tábora vůči Nové lidové frontě a hlavně vůči jejímu krajně levicovému jádru. Proto prý bude volit Národní sdružení, a to i přes to, že někdejší lídr nacionalistů Jean-Marie Le Pen zastával otevřeně antisemitské postoje:

Účasti ve druhém kole francouzských voleb se vzdalo aspoň 179 kandidátů. Spojují síly proti krajní pravici

Číst článek

„Teď Národní sdružení vede Jordan Bardella, který se narodil v 90. letech. Má k této minulosti opravdu daleko. Ano, Jean-Marie Le Pen byl otevřeně antisemitský. Dnes mu je 96 let a už stranu neřídí. Myslím, že islamistický antisemitismus, antisemitismus předměstí a krajní levice je stokrát nebezpečnější než antisemitismus Národního sdružení. Proto ho budu volit,“ uvažuje Samuel.

Neuvažuje takto sám. Mezi nacionalisty a krajní levicí by nacionalisty volil i francouzský historik a lovec nacistů Serge Klarsfeld stejně tak jako filosof Alain Finkelkraut. Podle něj strana Marine Lepenové nepředstavuje návrat starých demonů. Nacionalisté přitom před druhým kolem předčasných voleb stáhli kandidátku, která se před lety nechala vyfotit s nacistickou čepicí.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme