Nová studená válka? 'Jen napětí. Rusko a USA se testují, ale chtějí spolupracovat,' tvrdí exvelvyslanec
Dohadují se o diplomatické objekty. Soupeří spolu na Blízkém východě, na východě Ukrajiny i v Pobaltí. Přitom během loňské předvolební kampaně Donald Trump sliboval, že jako prezident dramaticky vylepší vztahy s Ruskem. Vypukla mezi oběma velmocemi studená válka? „Nazval bych to spíš napětím. Navzájem se testují, stále ale existují oblasti, ve kterých chtějí spolupracovat,“ domnívá se bývalý velvyslanec v Rusku i Spojených státech Petr Kolář.
Zatímco během studené války si obě strany vyhrožovaly otevřeným konfliktem a směřovaly k němu i jejich diplomacie, dnes si ho obě velmoci viditelně nepřejí. Bylo to patrné například při americkém raketovém útoku na leteckou základnu v Sýrii, kdy byla ruská strana včas varována. Podle Koláře si Rusko od nástupu Donalda Trumpa slibovalo návrat kissingerovské realpolitiky a dohodu o vymezení sfér vlivu. K němu nyní dochází trochu jinou formou.
Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý zároveň připomíná, že střední Evropu a Českou republiku Rusko dodnes považuje za svou zájmovou oblast, které se nechce vzdát. V době sporů o umístění amerického radaru v Brdech to dokonce vedlo k výhrůžkám zamíření jaderných zbraní na naše území.
Nechtěná válka
Podle bezpečnostního experta sice Rusko ani Spojené státy nemají zájem na otevřeném konfliktu, přesto k němu ale může dojít. Poměřování sil se zbraní v ruce považuje za nebezpečné, konflikt může zažehnout i technické nebo lidské selhání.
14. září začne společné vojenské cvičení Ruska a Běloruska, kterého by se podle západních analytiků mohlo zúčastnit až sto tisíc vojáků. „Je to vzkaz druhé straně, že máme kvalitní ozbrojené síly, které můžeme použít. Děláme to i my. Rusko ale na svých západních hranicích soustřeďuje poměrně velké síly a nervozita roste,“ varuje.
Diplomatická hra
Soupeření pokračuje i na diplomatické úrovni. Spojené státy nařídily uzavřít konzulát v San Franciscu a obchodní zastoupení ve Washingtonu i New Yorku v reakci na vynucené snížení amerického personálu v Rusku, což zase byla ruská odveta za americké sankce.
„Nejde o nic dramatického. Je to jen taková hra, která nemá reálný vliv na tu velkou diplomacii. Je to ukazování svalů před světovou i domácí veřejností. Komunikace na nejvyšší úrovni probíhá dál, k přerušování diplomatických vztahů nedochází,“ upozorňuje Kolář.