Kolář očekává, že mezi Trumpem a Muskem brzy nastanou momenty tření, a to kvůli jejich velkým egům. „Záleží, jak se budou potřebovat. A jestli v určitých momentech převáží racionalita nad egem.
„Dost by mě překvapilo, kdyby byl nominován někdo jiný než Kamala Harrisová, protože je teprve na začátku a už se rozjíždí,“ řekl pro Radiožurnál a Plus bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář.
Jak se prezidentská kancelář pod vedením Milana Vašiny změní, ale zatím jasné není. Hrad o chystaných změnách zatím údajně informace nemá a deklaruje kontinuitu s předchozím vedením Jany Vohralíkové.
Vážení čtenáři, vážené čtenářky, posluchači a posluchačky, přinášíme vám týdenní souhrn nejdůležitějších událostí prvního únorového týdne na webu iROZHLAS.cz.
„Měl jsem pocit, že je to osoba, která by se nám hodila. Nebyl jsem to ale jen já sám, kdo to říkal,“ dodává v rozhovoru a vyjadřuje se i o fungování ve spolku Občané PRO.
Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál zmapovaly, jak vypadalo jedenáctiměsíční působení kancléřky Jany Vohralíkové na Hradě a co stálo nejspíš za jejím koncem.
Konec kancléřky, změny u klíčového poradce. Namísto hodnocení prvního roku v úřadu řeší prezident Pavel zase personálie. Jak moc si na Hradě vjíždějí do vlasů?
„Vždy mě pobaví, když slyším nebo čtu titulky: ,Personální zemětřesení na Hradě‘. Nebo ,Zákulisní mocenské boje‘. Nic takového v tom není,“ říká Pavel o odchodu šéfky své kanceláře Vohralíkové.
Prezident řekl, že se domnívá, že je třeba, aby se v nejvyšších funkcích objevovala vždy čerstvá krev. Ale lehce to shodil žertem o ‚geriatrickém parku‘ ve světové vysoké politice.
Po Novém roce skončila na Hradě smlouva prezidentovu poradci a „příteli po boku“ Petru Kolářovi. Přišel kvůli tomu o vstupní kartu i schůzky s prezidentem. Podle exdiplomata se ale zase tolik nemění.
Radiožurnál a server iROZHLAS.cz zmapovaly, jak bývalý diplomat na Hradě působil. Podle několika důvěryhodných zdrojů měl sice neformální, přesto však velký vliv.
Petr Pavel začal s velikou společenskou podporou, ale jak ukazují průzkumy, začíná mírně oslabovat. Jaká byla jeho cesta na Hrad a prvních deset měsíců ve funkci, shrnuje iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
„Vyhodnotil jsem to tak, že za těchto okolností nemá smysl, abych nadále pokračoval v Kanceláři prezidenta republiky jako poradce, který má dohodu o pracovní činnosti. Ta mi teď končí,“ říká Kolář.
Jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Petra Pavla, Petr Kolář, nebude mít prověrku od Národního bezpečnostního úřadu. Sice o ni požádal, ale prezidentská kancelář rozhodla, že ji nepotřebuje.
„Je poradcem, nikoli zaměstnancem a není nezbytné pro jeho činnost, aby se s utajovanými informacemi určenými prezidentské kanceláři seznamoval,“ uvedla Mária Pfeiferová z odboru komunikace Hradu.
Na mezinárodní scéně vzbudily pozornost výroky Petra Pavla o monitorování Rusů na území Evropské unie a přirovnání k přísnému dohledu nad Japonci žijícími za druhé světové války v Americe.
Jednou z hlavních částí hry jsou strategické boje, kdy hráč s malou jednotkou deseti mužů musí čelit velké přesile. Aby se tedy dostal k potřebným zásobám, musí taktizovat.
Bývalý diplomat míní, že všichni ruští občané, kteří by chtěli cestovat do schengenského prostoru za turistikou, by měli tu možnost dostat, ale za určitých podmínek.
„Ukrajina není samoděržaví, je to demokratická země. Pokud by Zelenskyj chtěl k územním ústupkům přistoupit, tak by potřeboval referendum,‘ soudí Petr Kolář.
První ministryně zahraničí USA. Rodačka z pražského Smíchova. Madeleine Albrightová. Velká osobnost mezinárodní diplomacie, na kterou vzpomíná bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.
Petr Kolář, bývalý velvyslanec v Rusku, v televizi zapochyboval, zda Putinovi generálové pravdivě informují o tom, jak si ruské jednotky na Ukrajině stojí.
Kremlologie je samostatná politologická disciplína, tvrdí bývalý diplomat Petr Kolář. „Skutečně důležité je to, co říká prezident Vladimir Putin. Všechno ostatní je irelevantní,“ zdůrazňuje.
„Putin chce vyřešit ukrajinskou otázku úplně stejně, jako chtěl Adolf Hitler řešit židovskou otázku v Evropě. A dobře víme, kam to vedlo. Jsme tedy na hraně propasti,“ soudí senátor Pavel Fischer.
Kyjev a Západ se nadále obávají invaze na Ukrajinu, a to zejména kvůli přítomnosti ruských vojenských sil na hranicích. Bývalý diplomat doufá, že Putnovi jde především o získání pozornosti Západu.
Pozvání Tomáše Pancíře přijali novinářka Marie Bastlová (Seznam Zprávy), komentátorka Lída Rakušanová (Český rozhlas), Petr Kolář z Mf Dnes i politolog Patrik Eichler.