Petr Kolář skončil v pozici poradce prezidenta s Novým rokem, o prodloužení své smlouvy nepožádal | Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Kolářovo odcházení:
jak si prezidentův ‚přítel po boku‘ přibouchl dveře na Hrad

Praha | Martin Štorkán a Tomáš Pika |

Čtěte celý článek

  • Neprodloužil si smlouvu a přišel o vstupní kartu na Hrad. Poradce prezidenta Petr Kolář se od Nového roku neúčastní porad se šéfy odborů a kancléřkou a přišel i o pravidelná setkání „mezi čtyřma očima“ s Petrem Pavlem.
  • „Myslím, že tímhle krokem, přestože se Petrovi (Kolářovi) nelíbí, se to i pro ten Hrad pročistí, protože nemusí tuhle věc vysvětlovat a řešit,“ uvedl k tomu šéf hradního tiskového odboru Vít Kolář.
  • Radiožurnál a server iROZHLAS.cz zmapovaly, jak bývalý diplomat na Hradě působil. Podle několika důvěryhodných zdrojů měl sice neformální, přesto však velký vliv.

Před rokem pronesl během debaty Českého rozhlasu prezidentský kandidát Petr Pavel bonmot, že „jediný Kolář, který bude mít na Hradě nějaké slovo, bude protokolář“.

Nechtěl být jako Nejedlý, prověrku ale nemá. Kvůli tomu bude Kolář na Hradě pokračovat bez smlouvy

Číst článek

Reagoval tak na dotaz, zda se jeho „přítel po boku“, bývalý diplomat Petr Kolář, který lobbuje za zájmy soukromých firem a kritici to považovali za riziko nebo střet zájmů, po Pavlově případném zvolení prezidentem náhodou neujme řízení jednoho z hradních odborů.

Když se Pavel na začátku března 2023 prezidentského úřadu skutečně ujal, Kolář nastoupil jako jeho zahraničněpolitický poradce. Ve skutečnosti byl ale exdiplomatův vliv na prezidenta a jeho okolí mnohem větší. Radiožurnál a server iROZHLAS.cz z několika důvěryhodných zdrojů z Hradu zmapovaly, jak Kolářovo angažmá během loňského roku vypadalo.

Zásadní byly pondělky, což byl den, kdy Petr Kolář na Hrad pravidelně docházel. Exdiplomat si na ně vyjednal soukromé schůzky s prezidentem mezi čtyřma očima, které zabraly patnáct minut až půl hodiny. Jejich délka se vždy odvíjela od prezidentova denního programu.

Jaký je vztah prezidenta a Petra Koláře?

Petr Kolář byl signatářem takzvané Kroměřížské výzvy, která hledala v roce 2018 vyzyvatele někdejšího prezidenta Miloše Zemana – sám tehdy kandidaturu na prezidenta zvažoval.

Nakonec se ale rozhodl podpořit Jiřího Drahoše a po jeho neúspěchu začal podporovat na prezidentský post Petra Pavla, se kterým se přátelí od roku 2014. Spolu s ním založil spolek Pro bezpečnou budoucnost a od roku 2019 objížděl besedy po celé republice.

Po nástupu prezidenta na Hrad dopředu avizoval, že nechce být přímo v prezidentově týmu. „Všichni vědí, že jsme přátelé, a věděli to i předtím. Když mě někdo bude chtít napadat a z něčeho podezřívat, bude se snažit poškodit prezidenta. To je důvod, proč nebudu v jeho týmu,“ vysvětlil.

Přibližně v poledne se Pavel s Kolářem obvykle přesunuli na pravidelnou týdenní poradu prezidentova nejužšího týmu, pro kterou se později vžilo označení kolegium. Účastnila se jí i kancléřka Jana Vohralíková, ředitelka kabinetu, vedoucí hradních poradců či šéfové některých hradních odborů.

„Kolář tam byl z pozice poradce prezidenta. Bylo to spíš takové neformálnější prostředí pro probírání aktuálních témat. Účastnilo se ho asi deset lidí, každý tam měl svou část agendy. Kolář měl díky tomu vhled do toho, co se na Hradě děje,“ popisuje jeden ze zdrojů.

Kolář se na schůzkách nijak zásadně neprojevoval. Jak se navíc zdroje Českého rozhlasu shodují – k prezidentovi měl exkluzivní přístup a mohl za ním téměř kdykoliv.

„Když chtěl, tak za prezidentem přišel. Nebylo představitelné, že by mu někdo řekl, že nemůže,“ popsal jeden z nich.

Karta k prezidentovi

K prakticky neomezenému pohybu v rámci prezidentské kanceláře (KPR) opravňovala bývalého velvyslance v Moskvě či ve Washingtonu vstupní karta, o kterou usiloval od Pavlova zvolení do úřadu. Kvůli ní si podle zdrojů z hradní kanceláře vyjednal speciální dohodu o pracovní činnosti na zahraničněpolitické poradenství, za které bral tisíc korun měsíčně.

Další ze zdrojů Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz pak uvedl, že nerozuměl, proč po takovém „modelu fungování na Hradě Petr Kolář vlastně tolik bažil“. A proč raději neakceptoval roli běžného poradce.

„Mohl to dělat, jak se to dělat má. Mohl mít u prezidenta domluvenou audienci, mohl vědět, co se bude řešit na kolegiu, mohl si zažádat o pozvání na ta jednání, kde se bude řešit zahraniční politika – to by bylo přesně to, co se veřejnosti slíbilo předtím, že bude působit jako poradce,“ popisuje.

Petr Kolář (druhý zleva), kancléřka Jana Vohralíková (uprostřed) a prezident Petr Pavel (druhý zprava) | Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia
Petr Kolář (druhý zleva), kancléřka Jana Vohralíková (uprostřed) a prezident Petr Pavel (druhý zprava) | Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Podle něj bylo i v minulosti běžné, že se kolem prezidentů „točili lidé, kteří k nim měli přímý přístup“. Tenkrát to ale veřejnost vnímala jinak.

„Chodili po těch kancelářích tam a zpátky bez toho, jak byly nastaveny jednotlivé procesy. Takže tohle on (Petr Kolář - pozn. red.) má v sobě zřejmě hluboce zakořeněné, protože to zažil už za (exprezidenta Václava) Havla. Neuvědomil si ale, že máme rok 2023/24,“ říká zdroj a připomíná i předchozí hradní garnituru kolem prezidenta Miloše Zemana, od které se chtělo současné vedení lišit.

‚Pročistí se to‘

Ke změně ale došlo na začátku listopadu. Prezidentská kancelář Kolářovi nepožádala o přísnější prověrku od Národního bezpečnostního úřadu, jak informoval Radiožurnál. A Kolář na to zareagoval ve vysílání Českého rozhlasu Plus překvapivě: řekl, že „si to vyhodnotil tak, že za těchto okolností nemá smysl pokračovat jako poradce, který má dohodu o pracovní činnosti“, a smlouvu s Hradem neprodloužil.

3:23

Z generála hlavou státu, ale co dál? Prezidentu Pavlovi chybí politické zkušenosti, i proto se zatím spíš učí

Číst článek

Od 1. ledna se proto jeho pozice na Hradě změnila. Přesunul se do týmu takzvaných externích poradců a podle šéfa hradního tiskového odboru Víta Koláře (není s poradcem Petrem Kolářem v příbuzenském vztahu – pozn. red.) přišel o svou vstupní kartu. Už se také nebude účastnit pondělních kolegií a z prezidentova kalendáře zmizely i jejich pravidelné, společné schůzky.

„Pokud se k prezidentovi objedná a asistentka si s prezidentem ujasní, že ho chce vidět, tak to samozřejmě bude. Teď tam žádné pravidelné schůzky nevidím,“ popsal šéf tiskového odboru aktuální nastavení spolupráce s bývalým diplomatem.

„Myslím, že tímhle krokem, přestože se Petrovi nelíbí, se to i pro ten Hrad pročistí, protože nemusí tuhle věc vysvětlovat a řešit,“ dodal.

Zároveň uvedl, že se od Nového roku změnilo i fungování poradců na Hradě. Namísto toho, aby poradci přicházeli s vlastními nápady, budou si u nich expertizu nebo podklady objednávat šéfové hradních odborů. Podle ředitele hradní komunikace je to „mnohem jednodušší a transparentnější model“.

Čekání na recepci

V rozhovoru pro Radiožurnál a web iROZHLAS.cz poradce Petr Kolář nechtěl kroky prezidentské kanceláře hodnotit, prý „nemá důvod se proti nim ohrazovat“.

Kdo je Petr Kolář?

Petr Kolář je bývalý diplomat ve Švédsku, Irsku, USA či Rusku. V současnosti působí jako poradce a manažer, zmiňovaná byla například jeho spolupráce se zbrojařskou firmou Colt CZ Group miliardáře Reného Holečka.

V roce 1997 potvrdil, že špičky ODS věděly o machinacích se sponzory, čímž napomohl k pádu vlády Václava Klause. V roce 2013 se o něm spekulovalo jako o možném nástupci ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. V roce 2014 pak začal spolupracovat s americkou lobbistickou a advokátní kanceláří Squire Patton Boggs.

Dlouhodobě se věnuje také poradenství. V zahraničněpolitických otázkách radil třeba Andreji Babišovi (ANO) či předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi (ODS). Zůstává i nadále poradcem prezidenta Petra Pavla.

Nově nastavený systém podle svých slov respektuje. „Ke mně se chovají zdvořile a hezky. Já po nich nic nechci. Pokud se na mě budou s něčím obracet, budu se chovat nadále slušně a zdvořile,“ reaguje na vyjádření mluvčího kanceláře.

Myslí si ale, že se toho zase tak moc nezmění. „Když budu chtít jít za prezidentem, respektive prezident bude chtít, abych za ním přišel, tak vlastně jediné, co se změní, bude, že mě někdo bude muset přijít vyzvednout do recepce a dovést nahoru,“ dodal.

Prezidentovi, se kterým ho pojí dlouholeté přátelství, prý ani nevyčítá, že se ho nezastal, když mu prezidentská kancelář nezažádala o přísnější prověrku: „To není jeho zodpovědnost. Musela to rozhodnut kancléřka a my jsme se s prezidentem na tohle téma bavili minimálně. Nechci ho zatěžovat věcmi, které souvisí s administrativou. To není to, co by měl prezident dělat.“

Příběh o prověrce

Kolář čelil kritice kvůli tomu, že radí prezidentovi a zároveň pracuje mimo jiné pro skupinu Colt CZ Group miliardáře Reného Holečka. Její továrnu v americkém Hartfordu společně s prezidentem v září navštívil. Tvrdil ale, že se na zařazení prohlídky do programu cesty nepodílel.

Pavlův ‚přítel po boku‘ Kolář nebude mít prověrku od NBÚ. ‚Mrzí mě to, chtěl jsem předejít pomluvám,‘ řekl

Číst článek

„Já jsem v tom žádnou roli nesehrál, prezident ví, že jsem Coltu s jeho investicí v Americe pomáhal, ví, že jsem na to hrdý,“ řekl novinářům.

Právě proto, aby takové spekulace nemusel vyvracet a vyhnul se srovnání s poradcem exprezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým, chtěl se Kolář „nechat proklepnout“ Národním bezpečnostním úřadem.

„Jak se kolem mě mají tendenci vytvářet nějaké mýty a fámy, tak by bylo dobré, když už mám mít s panem prezidentem nějaký vztah, tak aby se ti, kteří se obávají, že ohrožuji bezpečnost státu a pana prezidenta, už nemuseli bát,“ vysvětloval důvody reportérům Radiožurnálu v půlce října.

V té době Radiožurnálu Hrad na dotazy ohledně žádosti o prověrku napsal, že bude postupovat stejně jako v případě jakékoli jiné žádosti.

„Každá žádost, jež doprovází podání žadatele na Národní bezpečnostní úřad, a kterou potvrzuje bezpečnostní ředitel Kanceláře prezidenta republiky, je důvodná, s ohledem na její potřeby a požadavky KPR, je zpracována a odůvodněna plně v souladu s požadavky zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti,“ uvedla Mária Pfeiferová z tiskového oddělení prezidentské kanceláře.

O dva měsíce později napsala, že kancelář za Koláře žádost nepodá. „Je poradcem, nikoli zaměstnancem a není nezbytné pro jeho činnost, aby se s utajovanými informacemi určenými Kanceláři prezidenta republiky seznamoval,“ odůvodnila.

V dosahu infozákona

Přestože diplomat Kolář již nemá s prezidentskou kanceláří žádný smluvní vztah a je jen součástí externího týmu poradců prezidenta, podle mluvčího Koláře bude možné se na něj i nadále dotazovat podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Zodpovědnost má ten úřad. Je úplně jedno, jestli tady má Petr Kolář smlouvy. Máme i dotazy třeba na to, kolikrát se prezident Pavel potkal s Danuší Nerudovou a o čem mluvili. My na to musíme odpovědět, zvlášť pokud k tomu existuje nějaký písemný podklad,“ přiblížil mluvčí.

A doplnil, že se od ledna kompletně změnil systém poradců. I kvůli tomu, že k poslednímu prosinci skončil jejich vedoucí Tomáš Richter.

„Bývalo zvykem, že poradci přicházeli s nějakými nápady, co by se mělo a nemělo. To se dá napsat i e-mailem. Není to ale tak, že by mohli institucionalizovaně vstupovat do činnosti té kanceláře. Teď když gesční ředitelé potřebují nějakou expertizu nebo nějaký podklad, tak si ho mezi poradci poptají a sami si ho zkontrolují,“ uvedl s tím, že se jedná o „mnohem jednodušší a transparentnější model“. 

Martin Štorkán a Tomáš Pika

Související témata: Petr Kolář, Petr Pavel, Jana Vohralíková, Kancelář prezidenta republiky, hrad, Pražský hrad, prezidentská kancelář, poradce, smlouva, spolupráce