Nepokoje a násilnosti pokračují v řadě arabských zemích
Další protivládní protesty, desítky tisíc lidí v ulicích, řada mrtvých a vyústění zatím v nedohlednu. Tak se dají shrnout i poslední hodiny v arabském světě. Organizátoři demonstrací v mnoha zemích na dnešek vyhlásili „Den hněvu" a využili toho, že milióny muslimů byly v ulicích kvůli pravidelným pátečním modlitbám.
Vedle Libye, kde je momentálně situace nejvyhrocenější, hlásí další nepokoje také Egypt. Na káhirském náměstí Tahrír tisíce lidí požadovaly po vojenském režimu, aby v zemi zavedl slíbené demokratické principy.
Nepokoje a násilnosti pokračují v řadě arabských zemích. Situaci shrnuje zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Desítky tisíc lidí demonstrují také v Tunisku, a to nejen proti své vlastní vládě, ale také jako vyjádření solidarity s Libyjci. Protestní akce na podporu libyjského lidu svolala v Džiddě i saúdskoarabská skupina Mladí pro změnu.
Z Jemenu přišly zprávy o třech mrtvých. Protestující tam volají po rezignaci prezidenta Sáliha, který je u moci už od roku 1990.
Až devět lidí zemřelo při nepokojích v Iráku, kde obyvatelé zatím nepožadují odstranění vlády, ale chtějí, aby vláda skoncovala s korupcí, a také lepší životní podmínky.
Největší násilnosti hlásí města Mosul a Havídža na severu země. Bezpečnostní složky tam střílely do lidí, kteří zaútočili na vládní budovy. Tisíce lidí se do protestů zapojily i v Bagdádu.
Americká analytická společnost Stratfor varuje, že největší pozornost poutá krvavé dění v Libyi. Pro Západ je ale podle ní klíčový hlavně vývoj v malé ostrovní zemi Bahrajnu v Perském zálivu.
I tam lidé protestují proti vládnoucímu režimu. Navíc se tam ale přímo střetávají sféry vlivu Spojených států a Íránu.