Německo uvažuje, že změní kritéria hodnocení epidemie, aby odpovídala zatížení nemocnic
Němečtí epidemiologové zvažují změnu údajů, podle kterých hodnotí vývoj epidemie covidu-19. Vyplývá to z interního dokumentu Institutu Roberta Kocha (RKI), který v pondělí zveřejnil list Bild. V současnosti je hlavním indikátorem vývoje epidemie počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel, v budoucnosti by ale význam toho údaje měl být odsunut do pozadí.
Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna totiž tento ukazatel čím dál méně vypovídá o zátěži, kterou epidemie covidu-19 způsobuje zdravotnickým zařízením, uvedla agentura DPA.
„Vzhledem k tomu, že většina lidí v ohrožených skupinách je naočkována (proti covidu-19), tak vysoký výskyt (nákazy) nutně neznamená vyšší obsazenost jednotek intenzivní péče,“ uvedl Spahn.
Podle něj tento údaj je tudíž třeba doplnit o další ukazatele, například o počet hospitalizací.
42 % plně naočkovaných
Institut Roberta Kocha v pondělí uvedl, že na 100 tisíc obyvatel Německa připadá šest nových případů nákazy za posledních sedm dní. To je jedno z nejnižších čísel v Evropě.
Mutace koronaviru delta může v Německu brzy převládnout nad ostatními. Seehofer kritizuje UEFA
Číst článek
„To však neznamená, že jsme v normální situaci, pokud tím normálním míníme stav před pandemií,“ uvedl mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Podle něj situace v některých evropských zemích ukazuje, že počet případů nákazy se může rychle zvýšit.
V Německu dokončilo očkování proti covidu-19 zhruba 42 procent obyvatel. První dávku dostalo bezmála 60 procent obyvatel. Tempo očkování ale v posledních dnech zpomaluje.
Aby Německo nezažilo na podzim další vlnu epidemie covidu-19, je podle institutu nutné, aby bylo naočkováno alespoň 85 procent obyvatel starších 12 let a nejméně 90 procent obyvatel starších 60 let.