Ve vedrech můžou účinky některých léků nebezpečně zesílit. S varováním přišli vědci z německého Institutu Roberta Kocha ve své aktuální zprávě o vlivu klimatické změny na lidské zdraví.
Koronavirová situace je jiná než loni, jelikož tehdy populace neměla žádnou kolektivní imunitu, myslí si to ministra zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch. Nicméně připouští, že obezřetnost je na místě.
Takzvaná sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden, v Německu setrvale roste od začátku července a blíží se hranici 50.
„Vzhledem k tomu, že většina lidí v ohrožených skupinách je naočkována (proti covidu-19), tak vysoký výskyt (nákazy) nutně neznamená vyšší obsazenost jednotek intenzivní péče,“ uvedl Spahn.
Ještě před pár dny ministr zdravotnictví uvedl, že by souhlasil s postupným odkládáním roušek, nyní ale obyvatele vyzval, aby si dýchací cesty nadále zakrývali všude tam, kde je to povinné.
Vyřazení ze seznamu znamená, že Německo po cestujících z Česka nebude vyžadovat karanténu, kterou je ale nyní možné nahradit dokladem o očkování, potvrzením o prodělání nemoci nebo negativním testem.
Do kdy budou přísnější opatření z německé strany platit si náměstek ministra zahraničích věcí Martin Smolek netroufá říct. „Toto je skutečně to pověstné věštění z křišťálové koule,“ říká.
Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu.
Agentura DPA upozorňuje, že v úterý ohlášené údaje neobsahovaly data ze Saska, a ve středečních statistikách proto mohou být zahrnuta některá starší úmrtí.
Desítky provizorních očkovacích center vznikají na letištích, výstavištích nebo na stadionech po celém Německu. Provozuschopná by měla být od poloviny prosince.
Ve většině evropských států už slovo „lockdown“ zdomácnělo jako synonymum pro umrtvení veškerého veřejného života. Ne všude to ale také znamená zavřené školy a vyučování na dálku přes počítače.
Z důvodu rychle se šířící nákazy se země rozhodla zavést karanténní uzávěru. Do konce listopadu uzavřou hospody, bary, restaurace, divadla či kina, otevřené naopak zůstanou školy, školky nebo obchody.
Lze očekávat, že tématem videokonference Merkelové s premiéry spolkových zemí bude i osud pendlerů, kteří do Německa ze zahraničí každý den dojíždějí za prací.
V pátek to na twitteru oznámil český ministr zahraničí Tomáš Petříček. Aktualizovaný seznam rizikových oblastí večer zveřejní berlínský Institut Roberta Kocha (RKI).
Země a spolková vláda se nakonec dohodly na prodloužení zákazu velkých hromadných akcí do konce tohoto roku. Týkat se to má například koncertů, sportovních utkání s diváky či festivalů.
Lidé podle šéfa Institut Roberta Kocha nedodržují bezpečnostní opatření. Výslovně ale neřekl, že by se Německo nacházelo ve druhé vlně nákazy koronavirem.
„Dosud se počet případů pohyboval kolem 500 denně, občas byl dokonce nižší. Tento vývoj je proto znepokojivý a RKI ho bude bedlivě sledovat,“ citovala agentura DPA mluvčí Institutu Roberta Kocha.
Sao Paulo / Berlín||ČTK|Zprávy ze světa|Sledovali jsme online
Vzhledem k chaotické reakci brazilských úřadů na šíření nemoci covid-19 je podle expertů složité určit, kdy epidemie v této zemi s 210 miliony obyvatel vyvrcholí.
Za uplynulých 24 hodin se koronavirus SARS-CoV-2 potvrdil u dalších 10 559 testovaných. V zemi se 146 miliony obyvatel jde o třetí nejvyšší denní přírůstek.