Přední německý virolog Christian Drosten řekl deníku Tagesspiegel, že šíření koronaviru je během letošní zimy endemické. „To znamená, že po zimě bude mít populace širokou a odolnou imunitu,“ uvedl.
„Jsme v situaci, kdy sice pomalu, ale jistě dostáváme současnou vlnu varianty delta pod kontrolu,“ řekl Lauterbach s tím, že Německo stojí zároveň na počátku páté vlny vyvolané omikronem.
Doteď je i po vakcinovaných v Bavorsku negativní test na koronavirus ve volnočasových zařízeních požadovaný. Úlevy se naopak nebudou týkat lidí s ukončeným základním očkováním bez posilující dávky.
Předchozí den zdravotní úřady nahlásily 33 949 nových infekcí, což byla také rekordní hodnota. Sedmidenní incidence je 169,9, což je více než na vrcholu třetí vlny pandemie 26. dubna.
Sedmidenní incidence, která udává, kolik nakažených připadá na 100 tisíc obyvatel v sedmidenním úhrnu, k dnešku vzrostla na 154,5 ze středečních 146,6. Před týdnem byla 130,2.
Nejviditelnější úpravou bude při žlutém režimu návrat k respirátorům třídy FFP2, zdravotnické roušky tak již stačit nebudou. Podmínky pro žlutý stupeň Bavorsko dosáhlo v úterý.
Podle Institutu Roberta Kocha jsou v Německu očkovány proti covidu dvě třetiny obyvatelstva. Proočkovanost mezi dospělými dosahuje 75 procent a mezi lidmi ve věku 12 až 17 let zhruba 40 procent.
Zhoršující se statistiky evidují také země sousedící s Českem. Například v Rakousku zavádějí prokazování bezinfekčnosti před vstupem na pracoviště a v Polsku varují před „drastickými opatřeními“.
Mnozí se podle agentury DPA domnívali, že dostali očkovací látku, ale nebyla to pravda. Je možné, že pacienti nevědomky místo očkovací látky dostávali jen injekci se solným roztokem.
Bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek uvedl, že kdokoliv odmítá očkování z jiných než zdravotních důvodů, neměl by od společnosti očekávat, že mu bude hradit s tím spojené náklady.
Devětačtyřicetiletý Němec byl zatčen a je podezřelý z vraždy. Podle státního zástupce se přiznal, že zabil 20letého studenta, který byl na čerpací stanici na brigádě, mířenou střelou do hlavy.
„Vzhledem k tomu, že většina lidí v ohrožených skupinách je naočkována (proti covidu-19), tak vysoký výskyt (nákazy) nutně neznamená vyšší obsazenost jednotek intenzivní péče,“ uvedl Spahn.
V novém nařízení nadále platí, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti musí lidé do desetidenní karantény, kterou je ale po pěti dnech možné zkrátit testem.
Důvodem jsou případy mozkové žilní trombózy hlášené u očkovaných. Ke stejnému opatření přistoupilo Německo i u preparátu od společnosti AstraZeneca, který je rovněž určen pro starší 60 let.
Pro návrh nařízení hlasovala vládní koalice konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů z SPD, ale také opoziční Zelení a postkomunistická Levice. Proti byla Alternativa pro Německo (AfD).
Bylo to jako pověstné házení hrachu na stěnu. Každý si řekl své. Kancléřka Angela Merkelová nabádala k dodržování lidských práv, premiér Li Kche-čchiang reagoval tradičním poukazem na suverenitu země.
Indie ve čtvrtek ohlásila, že za předchozí den bylo v zemi potvrzeno zhruba 315 tisíc nových případů covidu. V zemi, kde žije zhruba 1,3 miliardy obyvatel, zemřelo během posledního dne 2104 lidí.
Kancléřka Angela Merkelová dostane vakcínu proti koronaviru teprve teď. Očkování ji čeká v pátek. Čekala na chvíli, až bude látka dostupná pro její ročník, a vybrala si vakcínu AstraZeneca.
Bavorský premiér Markus Söder označil za podmínku použití tohoto preparátu jeho schválení Evropskou lékovou agenturou, nebo příslušnými německými úřady.
Německo počínaje 1. dubnem ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Naopak stálá ostraha hranic s Českou republikou je o dalších 14 dní prodloužena.
Německá vláda 14. března vyškrtla Mallorku ze seznamu epidemicky rizikových oblastí. Když výrazně vzrostl počet rezervací letenek a ubytování, tak vláda před cestami na ostrov důrazně varovala.
Němci by od 1. dubna, tedy v období Velikonoc, měli pět dní strávit doma a omezit kontakty na minimum. Kancléřce Angele Merkelové se však podle Reuters nepodařilo prosadit uzavření obchodů.
V nejpostiženějších regionech hrozí například zákaz nočního vycházení či uzavírání škol a školek. Některé spolkové země by ale podle médií alespoň částečně chtěly povolit turistické ubytování.
Berlín obnovil kontroly 14. února, aby si vymohl dodržování karanténních opatření, protože Česko s většinou Tyrolska jsou na německém seznamu oblastí s koronavirovými mutacemi.