Hackeři zveřejnili osobní data německých politiků včetně Merkelové. Zasedá úřad pro kyberbezpečnost

Neznámí hackeři ukradli data stovek poslanců německého Spolkového sněmu a řadu jejich dokumentů s adresami, čísly kreditních karet a dalšími osobními daty zveřejnili na internetu. Informovala o tom v pátek německá rozhlasová stanice rbb. Podle ní jsou útokem postiženi poslanci všech parlamentních stran s výjimkou protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD). Mezi dotčenými politiky je i německá kancléřka a prezident.

Berlín (Aktualizováno: 13:07 4. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle serveru n-tv.de jsou mezi politiky, jejichž data byla zveřejněna, také kancléřka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier a několik ministrů.

Podle serveru n-tv.de jsou mezi politiky, jejichž data byla zveřejněna, také kancléřka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier a několik ministrů. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Fotobanka Pixabay CC0 Creative Commons, Reuters | CC0 1.0

Na internetu se podle webu rbb24.de objevila mimo jiné řada interních stranických dokumentů, například seznamy členů jednotlivých stran a jejich adres. V řadě textů lze najít citlivé osobní údaje, na internetu se objevily také obsahy soukromých chatů poslanců s jejich rodinnými příslušníky, dopisy, účty či kopie občanských průkazů německých zákonodárců.

Místo peněz stačí průkazka. Německé kino nabízí členům AfD vstup zdarma na Schindlerův seznam

Číst článek

Podle serveru n-tv.de jsou mezi politiky, jejichž data byla zveřejněna, také kancléřka Angela Merkelová, prezident Frank-Walter Steinmeier a několik ministrů. U kancléřky jde například o několik odeslaných či přijatých e-mailů, dvě oficiální e-mailové adresy a číslo faxu. 

Kvůli hackerskému útoku zasedá od pátečního rána německý národní úřad pro kyberbezpečnost (National Cyber-Abwehrzentrum), což je instituce zřízená v roce 2011 právě pro obranu vládních počítačů před kybernetickými útoky. 

Kdo je za masivní únik informací zodpovědný, není podle stanice rbb zatím jasné, stejně jako to, co bylo cílem jejich zveřejnění. Není rovněž zřejmé, zda je v tom, jaké dokumenty byly zveřejněny, nějaký systém. Zdá se ale, že byla zveřejněna všechna data, ke kterým se hackeři dostali, uvedla rbb. Podle ní se na internetu objevily i dokumenty několik let staré.

Politicky třaskavé materiály novináři rbb při prvním prohledání zveřejněných dokumentů nenašli. 

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová (SPD) však hovoří o „vážném útoku“. „Pachatelé chtějí podlomit důvěru v naši demokracii a její instituce,“ citoval Die Welt ministryni, která zároveň vyzvala k rychlé identifikaci útočníků a k objasnění jejich motivů. 

Kvůli hackerskému útoku v pátek ráno německá Národní rada pro kybernetickou bezpečnost svolala krizovou schůzi, na níž dorazili i zástupci spolkové policie a zpravodajů. Spolkový úřad pro bezpečnost informací (BSI) o útoku věděl už před zveřejněním informace v médiích, uvedl Die Welt. 

Hackeři se dostali k osobním údajům německých politiků a zveřejnili je na internetu. Takto vypadala některá z dat. Část údajů kvůli ochraně soukromí redakce iROZHLAS.cz skryla. | Foto: Reprofoto | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hackeři zveřejnili i občanské průkazy německých poslanců, foto redakčně upraveno kvůli osobním údajům. | Foto: Reprofoto | Zdroj: iROZHLAS.cz

Adventní kalendář na twitteru

Odkazy na stránky, na kterých byly ukradené informace zveřejněny, hackeři rozšířili pomocí sociální sítě Twitter. Podle rbb byly tyto odkazy zveřejněny již před Vánocemi, a to ve formě jakéhosi adventního kalendáře, pozornost vyvolaly ale až tento čtvrtek večer.

Twitterový účet, který data zveřejnil, se podle rbb sám označuje za satiru, umění a bezpečnostní výzkum. Osobní údaje více či méně známých osobností se na tomto účtu objevují již od léta 2017.

O Trumpovi, Rusku i Číně. Hackerům se tři roky dařilo číst zprávy diplomatů EU, píší New York Times

Číst článek

Ta nejčerstvější přidaná data začal účet zveřejňovat již před Vánoci, každý den jeden soubor k jedné osobnosti jako „adventní kalendář“, ve kterém si zájemci mohli po rozkliknutí „dvířek“ údaje najít. Rozhlas rbb ale varoval, že uživatelé internetu tím riskují stažení škodlivého kódu. 

Jasné zatím není, odkud ukradená data pocházejí. Podle rbb množství zveřejněných dokumentů dává tušit, že nejsou z jednoho zdroje. Postiženi byli hackerským útokem poslanci pěti parlamentní frakcí: CDU/CSU, SPD, Zelených, Levice a FDP. Dokumenty poslanců AfD se na internetu podle rbb neobjevily.

jak, pak, pek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme